činčila

Činčily jsou roztomilá stvoření a jejich popularita coby domácích mazlíčků rychle roste, přestože bývají podstatně dražší než ostatní hlodavci. Pro jejich čistotnost a přátelskou povahu si je zamilovala řada lidí, které by nikdy ani nenapadlo doma chovat známější hlodavce, jako například potkany.

Činčilám se nedaří ve vlhkém prostředí, a proto se obvykle chovají vevnitř. Musíme je umístit do klece z pletiva, aby jejich trus propadával spodními oky a nepošpinil jim srst.

Rovněž budou potřebovat bedýnku na hnízdo o rozměrech cca 50 cm na délku a 25 cm na šířku a výšku. Ta by měla stát na podlaze klece a skýtat činčile bezpečné místo na spaní.

Aby srst zůstala v bezvadném stavu, musíme zvířeti zajistit pravidelnou prachovou koupel. K tomu se užívá speciální prášek z aktivovaného jílu a vulkanického popela. Připraví se tak, že vrstvu prachu (cca 5 cm vysokou) nasypeme na kovový tác (podnos) a dvakrát až třikrát týdně ho na dobu asi 5 minut umístíme do klece. Zvířata se v prachu vyválejí, čímž si ze srsti odstraní nadbytečný tuk. K dostání jsou rovněž speciální kartáče k česání činčil.

činčila standard
Činčila standardního zbarvení

Potrava a voda

Pro činčily se prodává speciální potrava v granulích a ta – spolu s kvalitním senem – by měla jejich potravní nároky uspokojit. Rovněž musíme zapezpečit stálý přísun čerstvé vody, nejlépe v láhvi s kovovou hubičkou. Činčily stejně jako ostatní hlodavci mají ostré, silné přední řezáky, kterými by umělou hmotu mohly snadno rozkousnout. Zuby rostou po celý život zvířete, a nemají-li přerůst do přílišné délky, musí se neustále obrušovat. Proto jim do klece dáváme kusy dřeva, které mohou ohryzávat. Někdy si ale za objekt vhodný k ohlodávání vyberou třeba své dřevěné obydlí.

Chov

Párek činčil můžeme bez obav dát do jedné klece. Někdy se ovšem může stát, že samice začne mít majetnické sklony ohledně obydlí a může si pak vůči samci počínat agresivně. Činčily se obecně mohou rozmnožovat od stáří šesti měsíců.

Dojde-li k úspěšnému páření, zaznamenáváme na podlaze klece stopu bělavého hlenu a asi za dva měsíce můžeme u samice pozorovat zvětšení mléčných žláz. Před očekávaným datem vrhu přestaneme nabízet prachovou koupel, protože v tomto stádiu by mohla samičce způsobit podráždění sliznic. Asi týden po vrhu ji můžeme znovu do klece dodávat.

Během kojení mláďat činčilí samice často ztratí srst kolem mléčných žláz, je to však normální a srst po nějaké době znovu naroste. I když mláďata někdy začínají ochutnávat pevnou potravu už ve věku dvou týdnů, nelze je odstavit ještě nejméně po dobu jednoho měsíce. Potom jim můžeme začít podávat speciální potravu pro mláďata. Mladé činčily si velice brzy zvyknou na braní do rukou a stanou se velice krotkými. Je známo, že činčily se ve vyjímečných případech mohou dožít až dvaceti let, čímž se řadí mezi nejdéle žijící hlodavce, nicméně průměrná délka jejich života je cca 10-12 let.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//