Typ příbytku, který budeme muset zvířeti opatřit, bude do značné míry záviset na typu plaza či obojživelníka, kterého si pořídíme, i když osvětlení a vytápění bývá pro tyto živočichy relativně standardní. Vybavení terárií bývá k dostání ve většině zverimexů, zejména v těch, které se na plazy a obojživelníky specializují.

TERÁRIUM

V mnoha případech můžeme terárium udělat z nepoužívaného skleěného akvária, i když – zejména v případě plazů – je lepší pořídit si terárium z materiálů, které se snáze čistí. I mládě je lepší umístit do většího prostoru, protože se nám to z dlouhodobého hlediska vyplatí a pro zvíře to rověž bude příjemnější.

Pokud užijeme akvárium, budeme ho muset opatřit vhodným víkem s ventilací, osvětlením a posuvnou stěnou k zajištěí přístupu. Víko musí na hraně akvária těsně přiléhat (víka jsou vyráběna ve velikostech, které přesně odpovídají velikosti standardních akvárií). Koupené terárium bude mít pravděpodobně ventilační panely už zabudovány a přístup zajištěn buď posuvnou přední stěnou, nebo dvířky po straně.

V každém případě je nutno zajistit, aby přístupová místa byla vždy pevně zajištěna, aby zvíře nemohlo uniknout ven. Zejména hadi jsou pověstní tím, že se dokáží protáhout i velice malými otvory.

Umístění terária

Vytápění

Vytápění terária můžeme zajistit různými způsoby. Jednou z možností je instalace speciální infračervené žárovky – která vydává více tepla než světla – na strop terária. Pro pouštní plazy můžeme kromě toho ještě namontovat bodové osvětlení, kde se mohou vyhřívat. Nicméně tuto lampu se doporučuje zapínat pouze ve dne, aby teplota mohla v noci poklesnout, přesně jako v domácím prostředí zvířete.

Žárovka či lampa umístěná přímo v teráriu může pro hady a některé druhy živě lezoucích zvířat (např. gekon) představovat určité nebezpečí, protože se o ni mohou popálit. Proto je nezbytné kolem tepelného zdroje nainstalovat kryt. Hodně lidí k tomuto účelu užívá krabice z pletiva, rovněž je možné takoupit tepelnou podložku. Ta funguje skoro jako radiátor. Připevní se k zadní stěně terária a vnitřek zateplí bez nebezpečí, že by jeho obyvatelé mohli přijít se zdrojem tepla do kontaktu. Tepelné podložky je možno zakoupit v různých velikostech a rovněž je lze v případě potřeby namontovat pod nádrž zezpodu. Podložka by měla být napojena na termostat, aby byla zajištěna regulace teploty v daném rozmezí. Digitální teploměr umístěný v přední části terária nám potom ukáže, jaká je uvnitř teplota.

Tepelné podložky lze užít rověž pro vodní živočichy a pro druhy žijící ve vodě i na souši, jako jsou např. mořské želvy. Ohřejí totiž jak vzduch v teráriu, tak i vodu. Dalším způsobem, jak zajistit ideální teplotu vody, je ohřívání topným tělesem (prodává se pro akvária), které se skládá z kombinovaného ohřívače a termostatu. Pokud je těleso v provozu, musí být vždy pod hladinou vody.

Přepážky

Plánujeme-li koupi živočichů, kteří žijí ve vodě i na souši, budeme muset do terária nainstalovat přepážku, která poslouží jako kus “suché země”. Ideální je kus plexiskla nebo skla, které je v příslušné výšce bezpečně zajištěno pomocí akvarijního tmelu. To bývá ideální, ale povrch a jeho hrany je nutno řádně uhladit, aby se na něm zvíře mohlo pohybovat bez nebezpečí zranění. Suché místo pokryjeme hrubým akvarijním štěrkem a do vody umístíme balvany, které zvířeti usnadní přístup z vody. Silný filtr zajistí, že voda bude stále čistá.

Osvětlení

Osvětlení bude nutno instalovat ve víku terária. Obyčejné žářivky vydávají jak světlo, tak i teplo, ale jejich světelné spektrum – zejména výstup ultrafialového světla – není stejné jako světlo sluneční. Zejména plazi, kteří se rádi vyhřívají na slunci, včetně mnoha druhů ještěrů a mořských želv, tento typ světla nutně potřebují, aby zůstali zdraví a aby si udrželi dostatečnou hladinu vitamínu D3, a proto budeme do jejich terárií muset instalovat speciální osvětlení ve formě fluorescentních trubic. Tato tělesa je nutno pravidelně vyměňovat podle návodu výrobce, protože jejich ultrafialové záření postupně klesá až na zanedbatelnou úroveň dlouho předtím, než těleso přestane zcela fungovat.

Vybavení

Vybavení terária je důležité, nejen proto, aby vypadalo pěkně, ale zejména aby svému obyvateli poskytovalo pocit bezpečí. Současně musíme rovněž vzít v úvahu nutnost jeho častého čištění.

Pro želvy je nejlepší, potáhneme-li podlahu třeba papírem, který lze snadno vyměnit. Rovněž bychom jim měli vybudovat úkryt, kam se mohou v případě potřeby schovat před zvědavými zraky. Ostatní býložraví plazi, jako např. leguáni zelení, rovněž vyžadují poměrně jednoduché vybavení, potože by pravděpodobně veškeré rostlinstvo sežrali. Niméně protože to jsou živočichové žijící na stromech, budou potřebovat v teráriu větve, po kterých by mohli lézt. Větve nařežeme na danou velikost a pevně je v teráriu přichytíme, je-li to nutné, pak za pomoci silikonového tmelu (přičemž máme na paměti, že tímto se čištění poněkud ztíží).

Pokud do terária umístíme nějaké další dekorace – zejména kameny – musíme je pevně zasadit, aby nedošlo ke zranění zvířete. Umístěním vypouklého kusu kůry na podlahu vytvoříme menším ještěrům a obojživelníkům vhodný úkryt. Obojživelníci budou rovněž rádi hrabat v mokrém mechu, který bychom jim měli dát k dispozici vždy. Jiné typy základního podkladu (substrátu) pro obojživelníky se prodávají ve specializovaných obchodech.

Pro vystlání podlahy terária lze užít i celou řadu jiných materiálů. Ať už si ale vybereme cokoli, vrstva papíru na samém dně vždy podstatně usnadní čištění. Písek raději pro poušní plazy nepoužíváme, prototže se může nalepit na žrádlo a způsobit interní potíže, zejména střevní. Kromě toho ubikace nikdy neosazujeme kaktusy s ostrými bodlinami, protože bychom se o ně nejen my, ale hlavně samotná zvířata mohla poranit. Pokud se rozhodneme, že v teráriu skutečné rostliny pěstovat nebudeme, můžeme zakoupit realisticky vypadající plastové napodobeniny, které jsou hygienické a snadno se čistí.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//