Proč psi vyjí a zahrabávají kosti? Jaký je původ psů? Dali jsme v redakci dohromady 5 otázek, které vrtají hlavou mnoha lidem a na které by si jistě mnozí přáli znát odpověď. Pojďme se na ně podívat.

Proč psi vyjí?

Osamělí psi vyjí, aby si udrželi kontakt se smečkou, ale někdy se shromáždí celá smečka a vyje sborově. Zoologové pro tato hlučná setkání nemají přesné vysvětlení, snad tak utužují vzájemné pouto mezi jednotlivými členy smečky.

Jedí všichni psi maso?

Mnoho domácích psů má rádo zeleninu a zbytky od stolu a i mnozí divocí psi mají stravu podobně pestrou. Pes hyenovitý a vlk se živí prakticky výhradně masem, i když i oni výjimečně sežerou něco rostlinného původu.

Proč si psi zahrabávají kosti?

Domácí psi si uchovali četné zvyky svých divokých předků. Jedním z nich je zahrabávání kostí, což je pozůstatek instinktivní snahy řady druhů schovávat si potravu. Psovité šelmy, které musely čelit krutým zimám, si v létě často schoáali potravu a pak ji vyhrably, když bylo v zimě nejhůř. Ovšem nejpodivněji se chová jihoamerický pes pampový. Ten shromažďuje všechny možné nepoživatelné věci, klacíky i kusy hadrů, a schovává si je asi jako krysa obchodníček. Toto podihuhodné chování zatím nikdo nedokázal přesvědčivě vysvětlit.

Jaký je původ domácích psů?

Počátky partnerství člověka a psa se ztrácejí v dávnověku, ovšem z archeologických nálezů na Sibiři vyplývá, že pes žije s člověkem už víc než deset tisíc let. Jedná se tedy o vůbec nejstarší vztah mezi lidmi a zvířetem. Hlavním předkem psa je zřejmě vlk. Do rodokmenu nejlepšího přítele člověka ale přispěl i dnes již vyhynulý druh divokého psa z území Ruska.

Vědci se domnívají, že počátky vztahu mezi psem a člověkem byly různé. Vlci se určitě vždy potulovali kolem táborů lidí a hledali odpadky. Možná jim lidé dokonce zbytky kostí házeli. Opuštěná a osiřelá mláďata si lidé jiště nechávali u sebe. A během staletí po boku lidí se pak z divokých zvířat stávali psi. Časem se člověk naučil, jak je záměřně chovat, a šlechtil psy zejména k určitému účelu. Nejstarší známá rasa psa – saluka, lovecký pes podobný chrtu – se objevila na Středním východě již ve čtvrtém tisíciletí před naším letopočtem.

Obešli by se domácí psi bez nás?

Autoři sci-fi příběhů o zkáze lidstva někdy používají i motiv uprchlých zdivočelých zvířat. Ve skutečnosti by ale domácí zvířata neměla bez člověka moc velkou šanci přežít. Možná by se dařilo psům s výjimkou velmi specializovaných plemen, jako jsou pudli, jezevčíci a německé dogy. Největší šanci by nepochybně měly rasy připomínající nejvíce “přírodního psa” či divokého vlčího předka – například německý ovčák.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//