štěně

Poté, co si pořídíme pejska, měli bychom ho přepravit domů s velkou opatrností v hluboké krabici vystlané novinami a dekou, nebo ve speciální, bezpečné přepravce pro psy. V rámci péče budeme potřebovat několik základních pomůcek, ale ne všechno je zcela nezbytné, zejména pro štěně. Nejdříve se soustředíme na základní pomůcky a případné další zakoupíme teprve, až je budeme potřebovat.

Krmení

V prvních dnech bychom měli dodržovat potravní režim a druh potravy, na kterou je pes zvyklý (postupem času je možné složení změnit, viz článek Jak správně krmit psa). Pes musí mít svoji vlastní misku na vodu a na žrádlo, a to z hygienických důvodů. Musíme zajistit, aby měl neustále čerstvou vodu.

Krmení štěňat

Pod 8 týdnů 5x denně: 3x mléko/cereálie, 2x maso/příloha
8-12 týdnů 4x denně: 2x mléko/cereálie, 2x maso/příloha
12-16 týdnů 3x denně: pokaždé maso/příloha + mléko
16-20 týdnů 2x denně: pokaždé maso/příloha + mléko
20 týdnů a více 1x denně: maso/příloha + mléko (příležitostně)

Místo k spánku

Štěněti musíme pořídit pelíšek. Lepenková krabice bývá zpočátku ideální a lze ji vyměnit, když se zašpiní, nebo ji pes okouše. Odstřihneme jednu stranu, aby se štěně mohlo jednoduše dostat dovnitř, a na dno dáme teplou vystýlku.

Pelíšek umístíme na klidném místě, aby nepřekážel. Všechna štěňata si ráda užívají her a hlazení, ale musíme jim dopřát i nerušený odpočinek. Od počátku štěně naučíme, aby chodilo na své místo – nepovzbuzujeme je, aby šplhalo na nábytek nebo do postele, jelikož jde o zlozvyk, který se těžko odnaučuje.

Po výměně štěněčích zubů – asi po šestém měsíci věku – můžeme lepenkovou krabici zaměnit za řádný pelech. Lepší je vybrat plastový než tradiční proutěný, abychom ho mohli pravidelně a snadno čistit.

V jistých obdobích života náš pejsek zcela jistě chytne blechy a to je jeden z důvodů, proč bychom měli vybrat takovou pokrývku či povlečení polštáře pelechu, které lze snadno sejmout a vyprat. Jinak může pelech nasáknout typicky psím zápachem, který se roznáší i do okolí.

Někteří psi rádi spí na polštáři – k dostání bývají polštáře v různých velikostech, vyrobené speciálně pro psy. I zde bude čistota mimořádně důležitá, a proto musí být potah polštáře rovněž snímatelný, aby se dal vyprat.

 

Ať už vybereme jakýkoli pelíšek, podložka musí být jednoduše vyjímatelná, aby se mohla pravidelně prát.

Ohrádka

Ohrádka je výborným řešením na prvních pár týdnů – je jednoduché ji vyrobit nebo zakoupit v obchodě s chovatelskými potřebami. Dáme-li štěně dovnitř, ohrádka mu zabrání vyběhnout ven, když otevřeme venkovní dveře, nebo někam zmizet, když ho zrovna nehlídáme.

V ohrádce by mělo mít přístup ke svému pelíšku, vodě a hračkám. Podlaha by neměla být z nasákavého materiálu a měli bychom ji pokrýt starými novinami.

Výcvik

S jednoduchým výcvikem (jako zvykání na domov a hygienické návyky) můžeme začít okamžitě, ačkoli na vodítko štěně začneme brát až za několik dní (než bude kompletně očkované, musíme ho držet v domě nebo na zahradě, jinak riskujeme, že se nakazí infekční chorobou).

Štěně zezačátku nebereme na dlouhé procházky – mohou způsobit trvalé poškození kloubů. Lepším způsobem, jak dopřát štěněti tělesný pohyb, jsou pravidelné kratší procházky.

Obojek a vodítko

Je dobré na navyknout štěně na obojek v útlém věku, ale nemíme zapomenout obojek pravidelně kontrolovat a povolovat podle toho, jak štěně rote (měl by být natolik volný, abychom pod něj mohli vunout dva prty). K obojku je také dobré připnout malé pouzdérko nebo známku s naší adresou a telefonním číslem pro případ, že by se pes ztratil (v mnoha zemích je to dokonce ze zákona povinné). Pro některá plemena jako jezevčík bývá vhodný postroj (“kšíry”), zejména pokud si na vodítko teprve zvykají.

K dostání je široký výběr vodítek, některá jou jasných barev a prodávají se současně s obojkem. Vybereme takové vodítko, které je příjemné do ruky a pevně šité. Mělo by vydržet po celý život psa, proto kupujeme raději takové, které je dost silné i pro dospělého jedince. Oblíbená jsou vodítka s kovovým řetízkem, jelikož jsou téměř nezničitelná. Dlouhá svinovací vodítka jsou taktéž velice populární a hodí se nejlépe k procházkám v místech, kde bývají i jiní psi, nebo kde je značný provoz. Také se užívají k výcviku mladých psů.

vodítko
Svinovací vodítko

Při cvičení psa rovněž můžeme použít kovový stahovací obojek, který se mu táhne dopředu. To je mu velice nepříjemné a naučí ho to chodit u nohy. Nicméně u tohoto typu obojku musíme být opatrní, protože pokud není správně nasazen, může způsobit poranění krku. Povolíme-li v tahu, řetízek se musí uvolnit. Důležité je hlavně, aby stahovací obojek nepůsobil zvířeti bolest.

Nástroje pro péči o srst

Všichni psi, zvláště ti s dlouhou a hustou srstí, by měli být denně vyčesáváni, aby se minimalizovalo vypadávání srsti v domě a línání. Tvrdý kartáč je nejlepší pro krátkosrsté psy se středně dlouhou srstí a kovový hřeben je nezbytný na zapletanou dlouhou srst. Také budeme pravděpodobně potřebovat jiné pomůcky, jako jsou nůžky k prostříhávání srsti a příležitostně i hustý kartáč na blechy.

Majitelé psů, kteří potřebují pravidelné stříhání, mnohdy raději investují do nástrojů potřebných k této činnosti doma, než by pravidelně jednou za několik týdnů navštívili psí salon. Bývá to finančně výhodné, pokud chceme pouze zachovat srst vhodné délky a nepotřebujeme psa připravovat pro výstavy.

Misky na vodu a na potravu

V obchodech s chovatelskými potřebami je k dostání široká škála misek na vodu a potravu pro psy. Musíme však vybrat takový typ, který je dost těžký, aby e nedal lehce převrhnout. Také můžeme zakoupit speciální podložku pod misky, kterou lze lehce otřít a v případě nutnosti dezinfikovat. Z důvodu bezpečnosti užíváme pouze veterinární dezinfekční přípravky určené k tomuto účelu, většina obchodů s potřebami pro psy vhodné přípravky také prodává.

Hračky

Hračky pro psa bychom měli vybírat opatrně, aby pes náhodou nějakou nespolkl. Malé štěně rádo ohryzává žvýkací hračky, aby se zbavilo nepříjemných pocitů spojených s růstem nového chrupu. Poskytnutí takových hraček může zamezit ohryzávání nábytku. Některé hračky (jako létací disk), které některá plemena (např. labradorský retrívr) vášnivě ráda honí a aportují, jsou vhodné pro starší psy a na vycházkách jim zajistí dostatek pohybu.

 

hračky
Hračky a okusovací předměty pro psy

Psí bouda

Útulné venkovní psí boudy – s bezpečným výběhem dle potřeby – lze zakoupit u speciálních výrobců, ale psa bychom neměli nechávat venku, pokud štěká, protože by to mohlo velmi obtěžovat sousedy. Další možností, pokud jste zruční a disponujete kvalitním dřevem, je boudu pejskovi postavit.

Kabátek

Pokud máme psa staršího, nebo s malým množstvím tuku pod kůží (jako např. chrt), určitě v zimě ocení psí “oblečení”. Psa měříme tak, že změříme délku od krku po kořen ocasu. Zkontrolujeme, zda “kabátek” bezpečně sedí, jinak jej pes na vycházce může ztratit.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//