Chov křečků je o něco náročnější než chov myší. V dospělosti jsou nesnášenliví a často dochází ke rvačkám. Pokud vlastníme křečíky roborovského nebo campbellův, můžeme je chovat v párech nebo ve skupinách o dvou samcích a čtyřech samicích. Je velmi vhodné, u skupinového chovu nezbytné, březí samice oddělovat na porod a dobu odchovu mláďat zvlášť. K chovu můžeme použít klece určené pro chov křečků (ideálně s alespoň dvěma patry) nebo jiné nádrže z pevného materiálu (sklo, pevné pletivo, plast). Nádrže ze dřeva jsou schopni ve velmi krátké době prokousat. Jako stelivo používáme hobliny a na stavbu hnízda můžeme přidat trochu sena, slámy nebo dřevité vlny. Vybavení nádrže tvoří napáječka, krmítko a můžeme přidat malou budku jako úkryt. Nejvhodnější pro chov je pokojová teplota.

Křečci si rádi shromažďují potravu v lícních torbách.

Co se týká potravy, křečky krmíme převážně zelenými částmi rostlin (pampeliška, salát, kapusta, jetel, vojtěška…) a zrninami (pšenice, ječmen, oves, kukuřice, slunečnice…). Tyto složky obsahují kompletní krmné směsi, které lze získat buď přímo od chovatele nebo průmyslově vyráběnou ze obchodu. Na doplnění lze podávat různé druhy ovoce a zeleniny. Křečci jsou náročnější na výživu živočišnou bílkovinou, proto jim ob den podáváme kousek masa, hmyz, tvaroh, na tvrdo vařené vejce, případně suchary pro psy nebo kočky. Křečci instinktivně shromažďují všechnu potravu, kterou nespotřebují, do zásobáren. Ty bývají nejčastěji součástí hnízda. Proto je zbytečně nepřekrmujeme a při čištění odstranáme všechnu starou potravu. Dalším nebezpečím překrmování je ztučnění, přetloustlá zvířata se množí jen s obtížemi.

Křečci říjí jednou za 4 dny v období zhruba12 hodin, v zimním období některé samice říjí s delšími intervaly, a nebo na čas přestanou, hůře zabřezávají při krytí. Pokud zvířata chováme samostatně, přidáváme vždy samičku k samci a po napáření ji ihned oddělíme. Březost trvá 16 dnů, průměrný počet mláďat je 6-10, vzácné nejsou i početnější vrhy. Mláďata se rodí slepá a holá, ale rychle vyspívají a po 25 dnech je můžeme odstavit. Pohlavní dospělost se dostavuje také velmi brzo, nedoporučuje se je ale připouštět dříve než ve třech a půl měsících.

Než se pustíme do rozmnožování křečků, musíme jejich potomstvu zajistit dobrý domov.

Zdroj: Milan Kořínek – Velká kniha pro chovatele savců

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//