potkan černý

Chov potkanů má relativně pestrou historii. Dobře zdokumentovaný chov potkanů je zaznamenán v Japonsku, cca 17. – 19. století, kde vyšly dokonce dvě příručky o chovu potkanů – Chingansodategusa a Yosotamanokakehashi. Zájem o chov potkanů a krys se objevil také ve viktoriánské Anglii, kdy v mnohých městech po celé zemi pracovali jejich profesionální lovci. I když byli tito muži placeni za to, aby potkany chytali, vždycky je neusmrtili. Místo toho potkany, které chytili v budovách (ne potkany chycené v kanálech, u nichž byla větší pravděpodobnost, že budou nakaženi nemocemi) prodávali lidem.

PRVNÍ POTKANÍ MAZLÍČCI

Někteří potkani svému osudu unikly. Například Jimmy Shaw, vlastník jedné z nejvýznamnějších londýnských arén, proslul díky své sbírce neobvykle zbarvených potkanů. Říká se, že svoji první bílou krysu chytil na hřbitovním pozemku. Z tohoto období pocházejí rovněž zmínky o vícebarevných potkanech. Jack Black, oficiální chytač krys a krtků, choval tato dvoubarevná zvířata, která prý prodával mladým ženám jako moderní domácí mazlíčky, v klecích pro veverky.

Koncem 20. let 20. století zájem o krysy a potkany rychle rostl, ale teprve se založením Národního klubu myše a potkanů se zájem o tyto hlodavce masově rozšířil.

ROZDĚLENÍ POTKANŮ PODLE BARVY A TYPU SRSTI

Mezi nejběžnější zbarvení potkanů patří například husky (černobílý s věkem šednoucí). Existují také albíni – čistě bílí s červenýma očima, ti však z pochopitelných důvodů nejsou až tolik v oblibě. V současné době však existuje přes třicet různých barevných variet, uznávaných pro účely přehlídek a výstav. Existuje například odstín šampaňský (světle béžová s růžovýma očima) a perlový (světle stříbřitá se šedými konečky chlupů).

albín potkana
Potkan albín

Mezi další populární zbarvení patří minkové – britští a američtí. U britského minka jde o šedohnědou barvu s modravým leskem. Americký mink je také šedohnědý, ale s nádechem do červena, jde to teplejší odstín než britský mink. K sehnání jsou nyní rovněž i tmavší barvy, jako např. tmavě hnědá (barva hořké čokolády).

Kromě toho existuje řada barevných kombinací. Nejobvyklejší je potkan “japonský”, který má tmavou hlavu a ramena, podobně zbarvený pruh, který se mu táhne podél páteře až k ocasu a bílé boky. Umístění skvrn u tohoto potkana je důležité, stejně jako u takzvaného berkšírského potkana, u něhož bílá barva tvoří ovál na břiše. Kromě toho má bílé ponožky na všech čtyřech končetinách a bílý konec ocasu.

Existuje rovněž mutace typu rex, která má kadeřavou srst i vousky. Tento rys lze kombinovat s kteroukoli barvou či barevnou kombinací, což chovatelům skýtá poměrně značné možnosti. Další známou odnoží je dumbo, jejichž nejzřetelnějším rozdílem jsou zaoblené uši, které jsou na hlavě umístěny mnohem níže, než obvykle, což zvířeti dává sladký, nevinný vzhled. Jsou známy i dlouhosrstí potkani, kteří se obecně vyznačují delší odstávající srstí a jejich chloupky jsou daleko jemnější než u ostatních typů osrstění.

UCHOPENÍ DO RUKOU

Správně bereme potkana tím způsobem, že ho jednou rukou vezmeme zespodu, nejprve ho podebereme a shora ho přidržíme tak, aby nám jeho čenich směřoval k zápěstí. To nám umožní prsty jemně obemknout tělo. Nikdy nebereme potkana nejdříve zeshora, protože pokud mu položíme ruku na hřbet, může to brát jako útok shora.

NÁROKY NA POTRAVU

Potkani spotřebují o něco větší množství potravy denně než menší hlodavci jako jsou myši – ideální je cca jedna polévková lžíce na den a dospělého potkana. Mláďata samozřejmě sežerou o něco více. Potkanům můžeme podávat granule či potravu založenou na obilninách, jako jsou oves či ječmen, které jsou běžně k dostání. Nedoporučuje se příliš podávat kukuřici – je sice levná a snadno dostupná, ale potkani po ní velmi tloustnou a také může způsobovat reznutí srsti. Potravu je vhodné doplnit dalšími zdroji vláknin, jako např. zrním, prosem či sušenkami pro psy, které rovněž dobře poslouží k obrušování zubů. Rovněž se doporučuje denně podávat dobře omytou zelenou potravu – ovoce a zeleninu. Ovoce je sladké, takže to už méně. Kromě toho potkani potřebují ve stravě dostávat živočišnou bílkovinu, proto dospělým potkanům cca 2x týdne podáváme buď kousek masa, vejce, tvaroh nebo můžeme dávat granule pro koťata. Mláďata je mohou dostávat častěji, u starých potkanů dáváme méně.

Autor: Markéta Čacká

Zdroje: https://happyrats1.webnode.cz, http://potkani.rodent.cz/index.php/standard-2

By admin

2 thoughts on “Jak chovat potkany”
 1. potkan real napsal:

  Uchopeni potkana- spravne ochoceny potkan z registrovane Chovatelske stanice NEKOUSE. Nikdy.

  Strava- potkan je VSEZRAVEC, chybi Vam tam maso, vejce. Zere nejen obili (semena zaklad stravy), ale i zeleninu a ovoce. Nevhodne jsou citrusy. Kvalitne krmivo specialne pro potkany lze koupit levne na ratura.cz nebo rodentia.cz. Potksn k brouseni zubu nepotrebuje nic, zadnej tvrdej chleba a rozky. Hlodavce si brousi zuby sami o sebe.

  A taky v clanku chybi, ze se chovaji ve skupinach stejneho pohlavi, minimalni pocet jsou 2.

  Akvarium , tetarium , boxy a klece pro krecky jsou NEVHODNE. Radi splhaji, im je klec prostornejsi a vyssi tim jsou stastnejsi. Mrizkovana patra jsou nevhodna. Kolecka na behani s prumerem mensim ako 33cm jsou nevhodna.

  A taky je dobre zminit, ze byt je potkan male zvire, veterinarni starostlivost stoji opravdu hodne.

  Neni zac.

 2. Potkan Real napsal:

  Ale prd, všichni potkani koušou, i ti z CHS, akorát že ti jsou zvyklí na manipulaci a na lidi, takže kousnutí je jen výjimečné. A často za to může nepochopení chování zvířete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//