jak krmit ptáky

Většina ptáků může dostávat potravu zčásti sestávající ze semen. Mají-li však zůstat zdraví, potřebují i další složky potravy – semena neobsahují důležité složky, jako je vitamín A a vápník. Když si pořizujeme ptáka, zpočátku musíme dodržovat skladbu potravy, na kterou je zvyklý, a teprve postupně zavádět změny, aby zbytečně nevznikaly zažívací potíže.

SEMENNÉ SMĚSI

Semena užívaná jako ptačí krmivo se v zásadě dělí do dvou kategorií. Jsou to obiloviny – proso, kanáří semeno a loupaný oves – které mají poměrně vysoký obsah cukrů a nízký obsah tuků. Druhou kategorií představují takzvaná olejnatá semena – konopí, slunečnice, arašídy, piniové oříšky, lněné semínko. Ta mají ve srovnání s první skupinou mnohem vyšší obsah tuku.

Proto nepřekvapuje, že mnohé semenné směsi obsahují oba typy. Korely a malí papoušci budou ochotně žrát obiloviny, ale větší papoušci dají přednost potravě založené na olejnatých semenech. Největší druhy, jako např. papoušci ara, mají v oblibě vlašské a lískové ořechy a mohutným zobákem přitom bez potíží louskají skořápky.

Semenné směsi pro jednotlivé druhy ptáků bývají běžně k dostání a některé jsou navíc obohaceny vitamíny a minerály. Základem mnoha směsí pro pěnkavovité a pro papoušky vlnkované je kombinace různých druhů prosa (semeno kulatého tvaru v barvách od bledě žluté až po červenou) a kanářího semene (má oblý tvar, na koncích zašpičatělý). Často se také užívají větvičky prosa. Pro kanáry je určeno nejen kanáří semeno, ale také tzv. červené semeno (tmavočervené barvy). Další přísady v semenné kanáří směsi mohou být konopná semena (tmavá, poměrně velká, kulatého tvaru) a úzké černé semeno.

Chovatelé svým ptákům v určitých obdobích roku často přidávají další semena, například maková – ta jsou ceněna jako krmení mladých kanárů v době ukončení krmení rodiči, které je vede k tomu, aby začali samostatně zobat.

Nákup a skladování zrní

Zrní nakupujeme jen u spolehlivého zdroje, poněvadž krmivo špatné kvality může ptáka ohrozit na životě, zejména je-li znečištěno trusem hlodavců. Když promneme vzorek v prstech, zjistíme, zda obsahuje zbytky odpadu ze žní a prach. Také si k němu čichneme. Naslýdlý pach pravděpodobně znamená přítomnost škodlivých roztočů vyskytujících se v krmivu.

Krmivo skladujeme vždy na chladném a tmavém místě, nejlépe v kovových nádobách, aby se do nich ve voliéře nemohli dostat hlodavci. Někteří chovatelé mají krytou voliéru, jejíž část je zařízena pro skladování krmiva. To mžeme skladoat několik měsíců, aniž by se jeho nutriční hodnota nějak podstatně snížila, ale když přisypáváme nové zrní ke starší dávce, obsah nádoby protřepeme.

MÁČENÉ ZRNÍ

Máčené zrní povzbuzuje proces klíčení a zvyšuje obsah vitamínů B a bílkovin. Chovatelé máčené zrní dávají často ptákům v období námluv, nebo těm, kteří nejsou v dobré kondici a suché semeno by s sami nelouskali. Navíc je to čas od času užitečné zpestření stravy každého ptáka.

Používáme-li máčené zrní, připravíme si vždy jen omezené množství – ne víc, než se zkonzumuje během jednoho dne, jinak může začít plesnivět a ohrozí tak zdraví ptáka. Zrní v sítu propláchneme studenou vodou pod kohoutkem, překlopíme do nádoby a nalijeme na ně teplou vodu. Přes noc necháme stát a pak znovu důkladně propláchneme, než je dáme ptákům do jiných nádob, než ve kterých mívají své běžné příděly (ptáci obvykle máčené semeno sezobou raději a dříve než obvyklé krmení).

PÍSEK A SÉPIOVÁ KOST

Vedle semene ptáci obvykle dostávají zrníčka písku a sépiovou kost. Písek napomáhá trávicímu procesu tím, že prochází do žaludku a pomáhá rozemílat semena a také je od sebe oddělovat. Mnozí velcí papoušci zřejmě nekonzumují velké množství písku, ale přesto by ho měli do klece dostávat. Když ptáci dostanou sépiovou kost, budou uzobávat z její měkké strany. Tím si udržují zobáky v dobrém stavu a získávají tak další zdroj vápníku, což je důležité zejména pro období rozmnožování, aby se utvořily zdravé skořápky.

sépiová kost
Sépiová kost zavěšená na kleci (vlevo)

ZELENÉ KRMENÍ A OVOCE

V potravě druhů živících se semeny by mělo být v pestré škále zastoupeno zelené krmení a ovoce. Před podáním je vždy důkladně omyjeme, a pokud sbíráme rostliny jinde než na vlastní zahradě, postupujeme opatrně – vyhýbáme se například okrajům silnic, kde mohl být aplikován chemický postřik. Mnoho ptáků má v oblibě ptačinec žabinec, pampelišky a špenát, a můžeme jim nabídnout také sladké jablko, mrkev, sezonní bobule a dokonce granátové jablko, které mají obzvláště rádi papoušci.

KRMENÍ MĚKKOŽRAVÝCH PTÁKŮ

Do této skupiny zahrnující několik řádů i čeledí patří ptáci, u nichž hlavní součást potravy nepředstavují semena rostlin. Mnohé tyto druhy se živí ovocem a různým hmyzem, např. moučnými červy nebo cvrčky. K dostání pro ně bývá speciální krmná směs, kterou se doporučuje posypat ovoce (rozkrájené na vhodnou velikost) tak, aby skladba krmiva obsahovala vyvážené výživné prvky. Také můžeme koupit tabletky, které si ptáci často oblíbí, poněvadž se velikostí podobají bobulím.

Někteří ptáci této skupiny – např. kolibříci – potřebují mít ve stravě obsažen nektar. Ten koupíme na ptačích farmách a ve velkých obchodech s chovnými zvířaty. Stačí ho pouze ve správném poměru smíchat s vodou (podle pokynů na balení). Nádoby na nektar udržujeme vždy čisté, jinak se pro ptáky mohou stát zdrojem infekce Čerstvý nektar jim podáváme jednou, ale ještě pépe dvakrát denně.

KRMENÍ PRO ZLEPŠENÍ BARVY

Speciální krmivo pro lepší zbarvení se obvykle podává ptákům – například norwichskému kanárovi – kteří jsou vystavováni, a spočívá v přidávání barvicího elementu do pitné vody nebo do krmení. Tělo barvu vstřebá a ta pak z krve přejde do míst, odkud roste peří. Tuto skutečnost objevil jeden chovatel kanárů na konci 19. století, když nemocnému ptáku podal cayenský pepř, načež s úžasem zjistil, že barva nového peří se výrazně zlepšila. Jiná potrava, jako třeba mrkev, má také tento účinek, avšak většina chovatelů dnes užívá syntetické barvicí prostředky. Krmení pro dosažení lepší barvy by mělo být zahájeno před obdobím pelichání, aby se barvicí prostředek do nového peří vstřebal rovnoměrně. Pokud si přejeme takto krmit výstavní druhy ptáků, požádáme o další rady některého chovatele.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//