Mezi leguány patří řada populárních druhů, které si lidé často pořizují jako domácí mazlíčky. Nejznámější je asi leguán zelený (Iguana iguana). I přes svůj název může mít tento leguán různé zbarvení, někteří jedinci mají výraznou zelenomodrou barvu. Obecně lze říct, že zbarvení mladších zvířat bývá mnohem výraznější než u starších jedinců.

 

Leguán zelený je zcela určitě ještěrem s vyhraněnou osobností. Bude vyžadovat hodně prostoru, protože rychle roste. Pro jeho zdraví je rovněž důležité dobré osvětlení. Pokud ho nezajistíme, mohou se u leguána objevit problémy s páteří, např. ochrnutí zadních nohou, a v této fázi bývá již obtížné stav nějak změnit. V letních měsících bude pro leguána velice prospěšné, umožníme-li mu, aby se vyhříval na slunci, ale vždy musíme zajistit, aby nemohl uniknout na svobodu. Pro tento účel bývá ideální konstrukce podobná voliéře, do níž umístíme větve, po kterých leguán může lézt.

Příležitostně bývá nutné zastřihnout či opilovat drápy zvířete, protože ty bývají velice ostré a mohou způsobit bolestivé škrábnutí – zejména na holé ruce.  V tom případě požádáme o radu, případně i o ukázku veterináře.

Krmení

Pro leguány je k dostání speciálně připravené krmivo, ale to můžeme doplňovat zelenými listy a syrovou zeleninou. Nicméně pokud toto krmivo tvoří základ výživy našeho leguána, musíme je ještě doplnit o vitamínovou a minerální směs v prášku.

Chovatelé a obchody se zvířaty často nabízejí speciální směsi vitamínů a minerálů k obohacení krmiva pro leguány. Tato směs se velice snadno podává tak, že se jí podávané krmivo jemně popráší. Pro leguány je rovněž k dostání kompletně připravené krmivo ve formě granulí či balené v plechovkách. Tato potrava by měla být podávána podle instrukcí na obalu a obyčejně už nevyžaduje další obohacení – to by v tomto případě ve skutečnosti mohlo zdraví leguánů ohrozit.

Množení leguánů

Samci se vyznačují větším hřebenem a také se obvykle předvádí kýváním hlavy. Množit leguány doma se nám asi nepodaří, i když někteří chovatelé úspěchy již zaznamenali. Mladí leguáni se z vajíček líhnou zhruba za 2 měsíce, přičemž mohou naklást klidně mezi dvaceti a čtyřiceti vajíčky. Většinou se doporučuje vajíčka umístit do odděleného terária, kde se mohou v klidu vyvíjet. Můžeme také vytvořit speciální inkubátor v odděleném teráriu.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//