pták

Opravdu si ochočit ptáka je možné jedině u zástupců řádu papoušků. Loskutáci si mohou zvyknout na doteky rukou, ale rozhazují a znečišťují věci kolem sebe, a tak jsou většinou chováni jen pro své řečové schopnosti. Ochočování proběhne nejrychleji u ptáků odchovaných uměle, ale i mládě odchované rodičem se v lidském domově usadí poměrně rychle. Mnohem obtížnější je úspěšně ochočit již staršího ptáka, a i v případě, že se to podaří, ve srovnání s papouškem ochočeným v mládí nebude nikdy tak přátelský ani řečný.

PROCES OCHOČOVÁNÍ

Prvním krokem v procesu ochočování je povzbudit a přimět ptáka k tomu, aby opustil klec a posadil se nám na ruku. Nabídneme mu svůj prst jako bidýlko. Natáhneme jej podél bidýlka, na kterém pták sedí, a jemně mu ho přiblížíme až pod nožky, tak aby na naši ruku prostě “přestoupil”. Když už je na nás poměrně zvyklý, jemně ptáka sedícího na ruce vytáhneme ven (což bude jednodušší u klecí s vyjímatelnou přední stranou).

hračky pro ptáka
Hračky určené k rozptýlení papoušků.

V blízkosti ptáka nikdy nesmíme dělat prudké pohyby, protože bychom ho mohli vyděsit. Nikdy se také nepokoušíme ho za to, že nereagoval žádaným způsobem, trestat poklepáním na zobák. Takový přístup by proces ochočování jen zpomalil a ztížil, a pták by k nám možná začal pociťovat nechuť.

Zpočátku se pták bude zřejmě vracet do klece jen nerad. V takovém případě zatáhneme v pokoji záclony a zhasneme světlo, když jsme si předem na vhodné místo přistavili stoličku, abychom na ptáka dosáhli. Když je ponořen do nenadálé tmy, neuletí a snadno ho chytíme. Jinak nás může čekat nepříjemná zkušenost dlouhého a stresujícího pronásledování ptáka po celém pokoji.

JAK BUDEME PAPOUŠKA UČIT MLUVIT

Schopnosti papoušků napodobovat lidskou řeč bývají různé. Nejtalentovanější je v tomto směru africký papoušek šedý, žako (Psittacus erithacus), který si dokáže zapamatovat slovník až 800 slov. Také z některých andulek se stanou vynikající napodobitelé. Jedna z nich jménem Sparkie Williams, která se na tomto poli proslavila, se dokonce dokázala naučit šest kompletních dětských říkanek, přičemž zvládla vždy jednu celou řádku najednou. Ostatní papoušci, jako kakaduové a amazonští papoušci, mají celkově mnohem chudší slovník, často kolem 50 nebo i méně slov.

Loskuták je výjimečně nadaným napodobitelem zvuků – jako např. zvonícího telefonu – a mluví úžasně zřetelně. Také se vyznamenal ojedinělým výkonem, když zvládl jedno z nejdelších anglických slov: antidisestablishmentarian. Hlavní nevýhodou loskutáka jako domácího mazlíčka je jeho relativně krátký život. Může se dožít pouhých 12 let, což je sice déle než u většiny andulek, ale nedá se srovnat s délkou života velkých papoušků. Mladé loskutáky lze rozeznat podle relativní absence masitých lalůčků na zadní straně hlavy. Ještě stále u nich lze pozorovat zvyk žebrat o jídlo, kvůli kterému jsou často nazýváni “zevlouni”.

Papoušci se většinou snadněji učí od žen a dětí, protože mají výše položený hlas. Když ptáka učíme mluvit, dbáme, aby nás nerušily různé rozptylující zvuky např. z rádia či televize. Začneme opakováním jednoduchého výrazu jako např. “dobré ráno” vždy, když na začátku dne vstupujeme k němu do místnosti a sundáváme pokrývku z jeho klece (je důležité, aby klec byla každou noc zakryta a pták měl dostatečně dlouho tmu, i když my už jsme vzhůru). Zanedlouho by nám měl papoušek začít odpovídat.

nebezpečí v bytě

Když se naučí několik jednoduchých frází, mohou převzít výuku další členové rodiny, nebo se pták nová slova učí sám pouhým poslechem. Často také může napodobovat slyšené zvuky, jako vrzající dveře nebo štěkajícího psa. Nedoporučuje se nechávat papouška v místnosti, kde je telefon, protože někteří papoušci dokáží jeho tón napodobit tak věrně, že to každého dokonale zmate. Když už se zmiňujeme o telefonu, pak nejužitečnější slova, která můžeme jakéhokoli ptáka naučit, jsou naše telefonní číslo a adresa. Jestliže náš mazlíček někdy uletí nebo ho ukradnou, pak každý, kdo ho najde, se s námi snadno spojí.

JAK PŘEDCHÁZET NEHODÁM V BYTĚ
Jak ukazují příklady na obrázku, vždy je třeba důkladně zkontrolovat okolí, než pustíme ptáka ven, a nebezpečné věci odstranit z jeho dosahu, nebo zakrýt (např. otevřené akvárium neb jedovaté rostliny, jako je třeba břečťan). Důkladně zakryjeme otevřený oheň, zavřeme všechna okna a dveře a vykážeme z místnosti psy a kočky. Mějme na paměti, že i ochočený pták začně poplašeně létat sem a tam, je-li vystrašen, takže křehké ozdobné předměty raději odstraníme, aby neutrpěly újmu.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//