kočka v kleci

Novou kočku či kotě si lze pořídit z mnoha různých zdrojů – od chovatelů, z obchodů se zvířaty či od různých organizací či útulků zabývajících se ochranou zvířat. Nebo možná víme o někom, jehož kočka právě porodila koťata, a kdo pro ně hledá nový domov – to bývá dobré, protože máme možnost se seznámit s matkou kotěte a poznat, zda má milou a přátelskou povahu. Další možnost je navštívit místní veterinární středisko, kde většinou bývá nástěnka s inzeráty na prodej koťat.

Kočka v pelechu
Jemně zvedneme pysky a podíváme se na dásně. Měly by být růžové (ne červené) a zuby by měly být bílé.

Pokud máme zájem o konkrétní plemeno kotěte, budeme téměř jistě muset vyhledat některého chovatele (prohlédneme si inzertní část časopisu o kočkách, inzeráty na internetu, nebo zkontaktujeme Svaz chovatelů). V hledání musíme být trpěliví. Koťata nebývají k dispozici po celý rok, protože ke konci zimy se jich rodí méně než během jara a letních měsíců.

Jak si vybrat kotě

Ideální doba pro přesun nečistokrevného kotěte do jeho nového domova je osm týdnů. V tomto věku by už mělo znát široký okruh lidí a jiných zvířat – poznávat se učí zvláště v období mezi čtvrtým a sedmým týdnem, v tzv. socializačním období, kdy kočičí zážitky trvale ovlivní jeho osobnost a způsob, jak bude v pozdějších fázích života reagovat na lidi a na zvířata. V Anglii si chovatelé čistokrevná koťata ponechávají většinou po dobu 12 týdnů, takže už mají za sebou první očkování, a než se odeberou do nových domovů, už umějí konat potřebu na určeném místě. V různých zemích to ale může být jiné (V ČR bývá obvyklých 8 týdnů).

Pokud stojíme před výběrem kotěte, měli bychom si vybírat pokud možno z celého vrhu. Vzhled malých koťat nás zřejmě ovlivní nejvíce, ale zrovna tak bychom měli vzít v potaz jejich chování a zdraví. Je lepší vybrat si raději přátelské, dovádivé kotě, které vypadá šťastně a důvěřivě, když se k nám přiblíží, než kotě plaché, které se drží zpátky. Pokud některé koťátko nevypadá dobře, kýchá a má nateklé oči nebo nos, nečistou srst pod ocáskem, blechy, nekvalitní srst či přílišné množství mazu v uších, bude lepší si z vrhu nevybrat žádné a obrátit se někam jinam.

Prohlídka u veterináře

Brzy poté, co si kotě přineseme domů, musíme zařídit jeho prohlídku u veterináře, abychom se ujistili, že je kotě zdravé a v pořádku a netrpí žádnými zřejmými vývojovými problémy. Pokud by snad veterinář při této prohlídce u kotěte objevil jakékoli příznaky vážného onemocnění, pomůže nám rozhodnout se, co dál. Všichni dobří chovatelé by měli prodávat koťata za předpokladu, že jsou zdravá, a vrátit nám peníze v případě, že nastane nějaký problém. Pokud si berete osmitýdenní kotě, bude potřebovat prohlídku ve dvanácti týdnech (to se obvykle provádí první očkování) a poté další celkovou kontrolu.

Bílá kočka
Uši by měly být čité a bez nepříjemného pachu. Bílé modrooké kočky občas trpí hluchotou, takže sluch čistě bílých koťat raději zkontrolujeme pomocí zvuků vycházejících z místa, kde ná nevidí (v tomto věku mají modré oči všechna koťata).

Osvojení dospělé kočky
Vybrat si dospělou kočku bývá někdy lepší, hlavně pokud nemáme čas na výchovu malého kotěte a zvlášť jestli nám např. přítel nabídne velice hodné zvíře. Dalším zdrojem může být chovatel, který konkrétní kočku z různých důvodů už nechce, či nějaká dobročinná organizace zabývající se ochranou zvířat. V některých případech se kočka prostě nastěhuje do domova, ve kterém nalezne vlídné přijetí, a pokud se to stane nám, je zcela možné, že nikdy nepřijdeme na to, odkud se kočka vlastně vzala.

Pochází-li kočka z útulku, nažíme se o ní od zaměstnanců zjistit co nejvíce. Například některé kočky, pokud se většinu svého života volně potulovaly po okolí, nejsou zvyklé konat potřebu do bedýnky a integrace do domácího prostředí pro ně bude obtížnější. Pokud věk kočky není znám, velice těžko se odhaduje, kolik jí může být let. I když je starší kočka očkována proti většině nemocí, budeme ji muset alespoň dva týdny držet doma – spolu s bedýnkou písku – než jí dovolíme, aby se podívala ven. Jinak je velká pravděpodobnost, že se zatoulá a možná se, pokud to není příliš daleko, vrátí zpátky tam, odkud jsme si ji vzali.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//