králík

Pokud se rozhodneme, že si jednoho či více králíků pořídíme, nebude naše volbaa ovlivněna prostedím, ve kterém žijeme, natolik, jako při koupi kočky či psa. Všechna zvířata popsaná na tomto webu lze chovat doma a nepotřebují k životu velký prostor či výběh. Pokud máme zahradu, lze králíka umístit ve venkovním kotci a umožnit mu volný pohyb po trávníku, i když to pro jeho zdraví a blahobyt nezbytně nutné nebývá. V chladnějším podnebí je vhodné zvíře přes zimu umístit dovnitř. Na rozdíl od silně rozšířené představy nejsou králíci příliš otužilí – jejich předkové pocházejí z oblasti Středozemního moře, a pokud je necháme venku během chladného, vlhkého či mlhavého počasí, bývají náchylní k nemocem dýchacího ústrojí.

Rozhodneme-li se, že si jako domácího mazlíčka pořídíme králíka, musíme zvážit řadu okolností. Tento článek uvádí některé z nich.

králík s ušima
Uši nesmí být potrhány a měly by být čisté, bez stroupků či změn na kůži.

Snadné braní do rukou

Braní do rukou je důležitý faktor, který je nutno dobře zvážit. Pokud kupujeme zvíře pro dítě, bude zřejmě lepší zvolit králíka než například křečka, protože králíci většinou nekoušou, vezmeme-li je do rukou. Jediný případ, kdy by zvíře mohlo dítě slabě kousnout, je při podávání potravy, kdy se prsty příliš přiblíží tlamičce králíka. O tomto pravidle proto musíme dítě poučit nejdříve.

Velikost
Tento faktor připadá v úhavu hlavně u králíků, protože větší druhy mohou dosáhnout hmotnosti některých psích plemen, a proto je někdy obtížné je přenášet či chovat v náručí. Máme-li malé dítě, bývá vhodnější vybrat některý menší druh. I tehdy je však nutné dítě naučit, jak se zvířetem správně zacházet – králíci se mohou snadno zranit, spadnou-li na zem z větší výšky.

Kartáčování
Potřeba kartáčování bude významným faktorem zejména u těch druhů králíků, kteří mají dlouhou srst. Dlouhosrstý králík sice vypadá na pohled velice roztomile, ale aby si zachoval svůj přitažlivý vzhled, bude ho třeba denně kartáčovat, stejně tak jako angorského králíka. Je nutno mít na paměti, že i dítě začne o zvíře pečovat s těmi nejlepšími úmysly, bude témeř vždy dřív nebo později potřebovat určitou pomoc ze strany dospělých. Krátkosrsté druhy jsou z hlediska péče mnohem méně náročné, přičemž jsou zrovna tak přátelské jako jejich roztomilejší dlouhosrstí bratranci, kteří vyžadují pravidelnou péči.

Jeden či více králíků?
Někdy je vhodné koupit zvířat víc. Pokud se tak rozhodneme, je vhodné je do jejich nového příbytku umístit pokud možno současně. Tím snížíme riziko vzájemných půtek na minimum. Máme-li zájem o jejich chov a množení, musíme předem zjistit, zda zvířata nejsou říliš spřízněna.

Stáří
Je lepší pořídit si mladé zvíře. Částečně proto, že jak jsme se už zmínili, drobní savci se zpravidla nedožívají příliš vysokého věku a u dospělého dospělého jedince není možno stáří přesně určit. Důležitější však je, že mládě kteréhokoli druhu těchto savců je možno pravidelným vhodným zacházením uspokojivě ochočit, zatímco dospělý jedinec, který nebyl vystaven přímému kontaktu s člověkem, už tak přátelský nebude.

Kde koupit králíky
Mladí králíci většiny druhů jsou obvykle běžně k dostání po celý rok. Běžné druhy králíků lze koupit v obchodě se zvířaty, ale pokud chceme konkrétní druh či zbarvení, budeme asi muset vyhledat specializovaného chovatele.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//