pes

Jedním z důvodů, proč se chov psů v posledních letech tak rozšířil, je bezpochyby i to, že se jejich krmení výrazně zjednodušilo. Výrobci psích krmiv investovali značné částky do výzkumu, aby mohli vyrábět komplexní psí potravu, která obsahuje všechny složky živin, které pes ke svému životu potřebuje. V současnosti už dokonce existuje speciální potrava pro různá období psího života, od štěněte až po starší věk. Rovněž se vyrábí speciální vegetariánské krmení. Přestože psi dávají obecně přednost masité potravě, jsou všežravci a lze je živit i takovouto potravou.

ČÍM PSA KRMIT

Překvapivě nejméně vhodné je pro psy krmení, které se skládá z čerstvého masa nebo zbytků z lidské kuchyně. Psí potrava musí mít odpovídající nutriční hodnotu, jednotlivé komponenty v ní musí být obsaženy ve správném množství a celá potrava musí mít správné složení. Zajistit toto všechno není snadné. Krmíme-li psa pouze masem, musíme jeho stravu doplňovat o vitamíny a minerály také ji musíme řádně uvařit, abychom odstranili bakterie a zamezili nebezpečí nákazy cizopasníky. Jednodušší a lepší bývá podávat svému psu následující kompletně připravené krmivo, které vždy uspokojí jeho nutriční požadavky.

Krmivo v plechovkách

Dobré krmivo v plechovkách se stalo jednou z oblíbených možností. Příloha a krmivo v plechovce by měly být podávány ve zhruba stejném množství. Není třeba hledět na váhu, stačí je pouze odměřit pomocí umyté a suché prázdné plechovky. Mezi jednotlivými oblíbenými značkovými krmivy v plechovce a přílohami není velký rozdíl, ačkoli některé mají tužší konzistenci než jiné. Všechny nezbytné vitamíny a minerály jsou zde však obsaženy, proto nemusíme potravu už nijak doplňovat. To by naopak mohlo být nežádoucí, protože nadměrný přísun určitých prvků může být dokonce nebezpečný.

Většina psů svou potravu obvykle zhltne, takže se zbytky v misce, které by v parném počasí lákaly mouchy, by neměl být problém. Pokud nespotřebujeme celou konzervu najednou, uskladníme ji v chladničce (k dostání jsou rovněž speciální víčka, která zamezí nepříjemnému zápachu).

Suché krmení

Takové krmivo za předpokladu, že je uchováno v suchém prostředí, kde nehrozí zvlhnutí, nevyžaduje speciální uskladnění. Výhodou suchého krmiva je, že neváží tolik jako plechovky a do misky je můžeme jednoduše vsypat přímo z pytle. Jelikož je také tvrdé a křupavé, omezuje tvorbu zubního kamene. Pes krmený suchou potravou obvykle pije více vody, aby vykompenzoval nedostatek tekutin, takže mu vždy musíme zajistit dostatek pitné vody.

Polosuché krmení

Tento třetí typ potravy je méně rozšířen a je k dostání jen v několika variantách. Stejně jako suché krmivo, je i tento druh v granulích, ale na omak je pružný. Polosuchá strava je cítit jen nepatrně a vysychá pomaleji než vlhké krmivo.

Doplňkové krmení

Psi většinou nepotřebují doplňkovou potravu, jelikož jejich krmivo bývá vyvážené, ale za určitých okolností jsou vitamínové a minerální doplňky nezbytné. Například feny potřebují doplňky tohoto druhu během březosti a kojení, stejně jako rychle rostoucí štěňata velkých plemen. Starší psi nebo ti, kteří se zotavují z nemoci nebo operace, mohou rovněž potřebovat speciální doplňkovou potravu.

Jiné krmení

Psu můžeme rovněž podávat malé množství zbylé vařené zeleniny, i když ta může někdy způsobit nadýmání. Podáváme-li ryby nebo maso, musíme vždy odstranit všechny malé kosti.

 

psí suchary
Psí suchary můžeme užívat jako doplňkovou stravu. Obsahují hlavně cukry a jsou křupavé, což má mnoho psů v oblibě.

KDY KRMIT

Dospělému psu obvykle podáváme velkou porci jednou denně, nebo dvakrát denně – ráno a večer – dvě menší. Malá štěňata mají malý žaludek a vyžadují, aby krmení bylo rozděleno do menších porcí. Doporučují se tři nebo čtyři malé porce denně, a to do doby, než štěňata dosáhnou poloviny předpokládané váhy v dospělosti – pak postačí krmení dvakrát denně.

Nikdy nebereme psa na procházku hned po krmení, protože při prudkých pohybech plného žaludku by mohlo dojít k jeho přetočení (torzi), které nastává nečekaně a obvykle bývá smrtelné.

KRMNÉ DÁVKY

Množství podávané potravy závisí převážně na velikosti psa a na množství vydávané energie. Na přiložených letáčcích vhodného krmiva bývá doporučení, které nám poslouží jako návod. Pokud pes ztloustne, dávky zmenšíme. Pokud má podváhu, dávky zvýšíme.

Psa pravidelně vážíme, abychom změny zavčas zpozorovali a mohli přistoupit k nápravě. Pokud máme ohledně krmení psa jakékoli pochybnosti, požádáme o radu veterináře.

Obezita

Je smutnou skutečností, že v dnešní době je více než jedna třetina doma chovaných psů obézních. Abychom obezitě zamezili, pravidelně svého psa vážíme (to můžeme udělat tak, že si nejdřív stoupneme na váhu sami, zaznamenáme svoji hmotnost a poté se zvážíme se psem v náručí a rozdíl odečteme). Štěně nebo psa budeme muset vážit také proto, abychom stanovili, kolik zpočátku potřebuje potravy (viz tabulka). Pokud máme čistokrevné štěně, hmotnost srovnáme se standardní hodnotou pro dané plemeno nebo zkonzultujeme s veterinářem. Jiným indikátorem obezity bývá (pro všechny psy), nenahmatáme-li pod vrstvou tuku žebra.

Stejně jako u lidí lze i u psů nárůst hmotnoti regulovat zvýšením pohybu a snížením množství potravy. Snížení dávek krmiva s cílem zamezit obezitě je také důležité pro mnoho psů po kastraci. Krmení vždy omezíme pouze na určitou dobu. Nikdy psa nekrmíme ze stolu, jinak bude takovou pozornost očekávat neustále, bude lidem na obtíž a ztloustne. Stejně tak nenabízíme pamlsky mezi krmením, pouze vyjímečně jako odměnu za poslušnost při výcviku. I tehdy bychom ale měli nabízet pouze zdravé pamlsky, např. plátky mrkve nebo jablka. Některé lidské jídlo, pokud je konzumováno ve velkém množství, může být pro psy dokonce jedovaté (to platí zvláště o čokoládě – kromě té, která se prodává speciálně pro psy).

Pokud má pes nadváhu, omezíme cukry – které jsou ve velké míře obsaženy v přílohách – a nahradíme je zeleninou nebo vlákninou. Speciální dietetické krmivo může přispět ke snížení hmotnosti obézního psa (veterinární centrum bude mít výběr takového krmiva k dispozici), ale v mnoha případech bývá problém ukryt v nedostatku pohybu. Pokud si nejsme jisti, zda má náš pes nadváhu, nebo jak bychom ji měli případně řešit, obrátíme se na veterináře.

DENNÍ DOPORUČENÉ DÁVKY KRMIVA

HMOTNOST PSAMNOŽSTVÍ KRMIVA
2 kg110-140 g
5 kg200-280 g
10 kg400-570 g
20 kg680-900 g
35 kg900-1,1 kg
45 kg1,25-1,6 kg
70 kg1,7-2 kg

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//