Pokud jste se rozhodli pořídit sobě či dětem nějakého toho ušáka, jistě byste i měli vědět, jak o takového krasavce pečovat. Prvotně bychom si rozhodně měli uvědomit, že králík je býložravcem a to znamená, že v přírodě se jeho strava skládá především z čerstvé trávy, sena a bylin. Celoročně však čerstvou trávu bez pomoci dvanácti měsíčků zřejmě neseženete. Proto často nahrazujeme zeleninou a kupovaným senem, které by mělo tvořit asi 70% králíkovy stravy. Určitě by zvláště v dobách, kdy nemáme přístup k travinám, měl být jeho jídelníček mírně zpestřen. Nejlepší variantou je samozřejmě v dobách, kdy se trávě a bylinám daří nasušit vlastní kvalitní seno. V takovém seně pak nechybí i různé byliny (mohou být obsaženy i v granulích), ze kterých hlodavec může získat byť menší, ale stále přínosnou dávku živin a vitamínů. Ideální je například jetel, řebříček, hluchavky, pampeliškové listy (je libo i květy), listy z třešní, vojtěšky nebo meduňky.

Ze zkušenosti mohu říct, že každý z králíčků má jiné chutě a tak je časem i možné vypozorovat, čeho by váš unikátní králíček v senu ocenil více. Nicméně určitě je nejlepší mít seno co možná nejpestřeji složené, jelikož sám králíček často pozná, co jeho tělo potřebuje a z které byliny dotyčné živiny získá. Také je možná dobré zmínit, že by seno mělo být odležené minimálně 6 týdnů kvůli biochemickým změnám, které při sušení probíhají. Pokud však nemáte prostor či čas na sušení vlastního sena, výběr kupovaného sena je důležitý. Několikrát jsem byla nemile překvapena hmyzími návštěvníky či parazity, kteří zřejmě taktéž bydleli v sáčku se senem. Určitě je tedy třeba pečlivě vybírat jen kvalitní a pestře složené seno. Bezprašné horské či luční bývá relativně pestré. Je důležité si pamatovat, že pro králíčka je tráva a seno důležitou a neodmyslitelnou součástí potravy. Měl by trávu i seno konzumovat přednostně před doplňkovou stravou.

Zelenina
Zelenina je dobrým doplňkovým krmivem. Jak už zmínila, každý ušák rád něco jiného, ale přesto bychom se měli snažit nabídnout mu co nejkvalitnější přísun živin. Především je potřeba si dávat pozor na zapařenou zeleninu, neskladujte zeleninu určenou pro králíčka v igelitových sáčcích. Zeleninu je ideální ušákovi podávat dvakrát-třikrát týdně. Na jednoho králíčka připadá maximálně hrst zeleniny v jedné dávce a to třeba jen k večeři. Nejvhodnější zeleninou je pro králíčka mrkev společně s petrželovou natí, čerstvá bazalka, listy z květáku, cuketa, listy špenátu, kedluben společně listů, zelí nebo třeba kapusta. Samozřejmě můžeme trochu rozmazlit nějakým druhem ovoce či zeleniny, kterou má váš ušák obzvlášť rád. Ovšem pozor na avokádo nebo exotické ovoce. Ušákovo trávení si s těmito druhy ovoce neumí poradit.

Granulované a suché krmivo
Určitě je také vhodné doplnit králikovu mističku o něco tvrdého, ať už granulované krmivo nebo větvičku z třešňového či jabloňového stromu. Konkrtétně hlodání větviček stromů patří u králíčků k nejúčinnější cestě ke zdravým zoubkům. U králíčků totiž přerůstání zoubků může mít fatální následky. Při hladovění se králíček může silně nadmout a to následně způsobí jeho rychlý úhyn. Proto je tvrdá strava pro králíčka nezbytným doplňkem stravy. Pokud máte podezření, že králíček odmítá potravu, určitě je nutné zkontrolovat jeho chrup. Je třeba však zmínit, že pokud jde o přerostlé stoličky, sami dotyčný problém neuvidíte. V takovém případě je nejvhodnější co nejdříve navštívit veterinární kliniku a to ideálně specializující se na hlodavce. Pokud máte pocit, že již je váš králíček nadmutý (kručení v bříšku, na dotek je králíček zkrátka nafouklý), tak vhodná první pomoc je odvar z kmínu. Někteří ho pijí ochotně sami, jiným je nutné podat odvar stříkačkou do tlamičky. Králíčkovi se po odvaru dočasně uleví. I přesto je však nutné urychleně navštívit veterináře.

Výběr vhodných granulí pro králíčky závisí na věku nebo potřebách vašeho králíčka. Granule pro malé králíčky jsou složením pochopitelně mírně odlišné od granulí pro dospělé, případně máme granule pro nemocné králíčky. Mezi značky, které mně osobně se u králíčků osvědčily, patří Oxbow nebo Supreme Petfoods, které nám přímo doporučil veterinář. Pokud se vašemu králíčkovi granule hned nelíbí, je třeba být trpělivý, ne každému ušákovi zachutnají okamžitě. Pokud je však vytrvale odmítá, je třeba zkusit jinou variantu.

Dále je třeba dávat pozor na výběr krmin v podobě obilovin, semen a sušeného ovoce. Takzvané směšky často obsahují i nevhodnou stravu pro králíčky, přestože na té barevné lákavé krabičce máte králíčka natištěného. Směsky jsou často velmi kalorické, obsahují hodně škrobů, tuků a uhlohydrátů. Ve zkratce králíček sice nabírá úspěšně na váze, avšak ze stravy nezískává potřebné vitamíny ani živiny. Navíc králíček po takové stravě hodně zmlsá a vybírá si z takové směsky jen věci, které mu chutnájí, avšak už nejsou tolik prospěšné pro jeho zdraví. Známe to přeci i z vlastní zkušenosti – také nám chutná víc čokoláda než brokolice, a když budeme mít na výběr, kdo z nás sáhne po brokolici? Tudíž je třeba mít na vědomí, že přednost musí mít zdraví ušáka před jeho zmlsanou tlamičkou.

Pitný režim
Králíček by také měl mít stálý přístup k pitné vodě. Ideální je napáječka, ale pokud se váš ušák rozhodne bojkotovat napáječku, jsou možné mističky, ať už se šroubkem montované na klec nebo zkrátka položené uvnitř klece. Vodu bychom ušákovi měli měnit alespoň jednou denně a udržovat i nádobku, kterou jsme zvolili, v čistotě. I zdánlivě čistou napáječku je dobré alespoň jednou týdně vyčistit od případných řas.

Mýty o stravě
Na co se mne často lidé ptají, je, jak mají králíčka krmit, aby zůstal malý. Největší chyba, které se lidé dopouští, je mládě nedostatečně krmit. Velikost králíčka je geneticky daná a jeho stravou velikost není možné ovlivnit. Avšak jeho zdravotní stav v dalších letech to může doživotně zdravotně poznamenat. Je třeba počítat, že většina králíčků (i zakrslých) zkrátka alespoň zdvojnásobí svou velikost. Pokud chcete malé zvířátko, zvolte raději křečka nebo morče.

K závěru
Před pořízením ušáka tedy pečlivě uvažte, zda jste připraveni převzít zodpovědnost za život této němé tváře. Lásku a péči, kterou mu věnujete, vám i ušák láskou oplatí.

Autor: KiyaraKatoki

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//