namlouvani

Namlouvání je převážně záležitostí samečků – vábí pozornost samiček svým zpěvem i chováním. Samečci každého druhu se “prodávají” trochu jinak. Cílem toku totiž není jenom přivábit partnerku, ale hlavně zamezit páření příslušníků různých druhů. Na tok proto obvykle reaguje jenom ta správná samička.

Při namlouvání ptáci vystavují na odiv například chocholky nebo různé kožní laloky. Předvádí svůj křiklavý zobák, zvedají nohy do vzduchu a roztahují svá ocasní pera. Někteří samečci tokají před potencionální partnerkou tak, že skloní hlavu a natáhnou krk, syčí při tom a ukazují vnitřek zobáku. Jiní ptáci bez ustání krásně prozpěvují.

Uzavírají ptáci svazek na celý život?

Nejméně 90 procent ptáků zachovává svým partnerům věrnost alespoň do vyvedení mláďat. Jestliže se stejný pár spáří i příští rok, stačí už mu pak tok jen velice krátký. Také hnízdění a výchova mláďat proběhne rychleji než u rodičů, kteří spolu jsou prvním rokem.

Dokážou se ptáci mít rádi?

Na počátku je pouto páru křehké, ale postupně se upevňuje neustálým dvořením. U některých druhů je pak po čase vzájemné pouto velice silné.

Samečci některých druhů ptáků nosí své partnerce potravu. Samci dravců často partnerce potravu předávají za letu. Holubi a hrdličky “cukrují” (sameček strčí zobák do zobáku samičky a vyvrhne ji natrávenou potravu). Samička se nezřídka skloní a o potravu žebrá téměř jako mládě. Samičky některých druhů dostávají od svých partnerů až 50 procent potravy. Jsou to dárky o to cennější, že samička na stavbu hnízda a snášení vajíček spotřebuje hodně energie.

Co je to teritorium?

Ptačí samečkové si obvykle vytyčí území, které pak brání před vetřelci. U většiny druhů si sameček nejdříve zabere teritorium a pak si hledá partnerku. Někdy si však území hledá až pár.

Zpěvní ptáci obvykle obsazují území o rozloze asi půl hektaru, ale tam, kde je hojnost potravy, jim stačí i menší území. Teritorium ptáků hnízdících v hustě obsazených koloniích je obvykle vymezené dosahem zobáku.

Perou se ptáci někdy kvůli partnerkám?

Skutečný boj je v přírodě vzácností. Ptačí samečkové například své teritorium většinou hájí výhružkami, nikoliv skutečným napadením vetřelce. Vyhrožování je důležitou součástí ptačí etologie a samečkové svou agresivitu nesměřují pouze na cizí příslušníky vlastního druhu. Mnozí ptáci vyhánějí ze svého teritoria každého – veverku, psa, kočku i lidského vetřelce.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//