Ve druhé části článku se seznámíme s tím, podle čeho poznáme zdravého plaza či obojživelníka a jak vybrat toho správného. Předtím je ale nutné vyhledat obchod či chovatele, který se o daná zvířata správně stará a nabízí je ke koupi.

ještěrka
Vnější paraziti jako roztoči a klíšťata bývají na kůži plazů patrní a budou muset být odstraněni.

Kde zvíře pořídit

V současné době existuje řada obchodů, ve kterých je možno plazy či obojživelníky zakoupit a lze v nich rovněž koupit veškeré vybavení a potravu, která zajistí jejich spokojenost a dobrý zdravotní stav (jména a adresy je možné nalézt ve specializovaných časopisech). Tito živočichové budou zřejmě k dostání i v některých běžných obchodech se zvířaty, i když zde bude nabídka asi mnohem omezenější.

Nejdříve se dobře podíváme na všechny vystavované kusy, protože nám to umožní udělat si dobrou představu, jak je o zvířata postaráno. Dobře osvětlená, čistá terária s přesným a čitelným označením jejich obyvatel napovídají, že se jedná o dobře vedený obchod.

Zeptáme se na druh, který nás zajímá – především na jeho původ, jak dlouho už je zvíře na skladě a jestli dobře žere. To je důležité zejména u některých hadů, hlavně u krajty královské (Python regius) a varanů (rod Varanus), kteří mají často období půstu.

Je třeba zkontrolovat, zda zvíře nemá výtok z nozder. Z tlamy by neměl vycházet nepříjemný zápach – ten by mohl být známkou infekce.

Pokud máme opravdu vážný zájem některé zvíře zakoupit, zeptáme se, zda si ho můžeme prohlédnout zblízka. To nám umožní pečlivě ho prozkoumat a rovněž zkontrolovat, zda netrpí vnějšími parazity či nemá nějaké poranění, které by z dálky nemuselo být viditelné: například hadi často trpí popáleninami, které si způsobili dotykem se špatně umístěným topným tělesem v teráriu, a bývají náchylní k různým vředům způsobeným bakteriální infekcí.

Určení pohlaví

Pokud doufáme, že se nám podaří plazy či obojživelníky množit, budeme muset předem určit pohlaví koupených zvířat.

Obojživelníky není radno brát přímo do ruky, protože mají velice citlivou kůži. Uděláme lépe, když je přesuneme do malé transportky z umělé hmoty s průhledným dnem, takže se na ně můžeme podívat zespodu, aniž bychom se jich dotýkali. Tato metoda je rovněž užitečná při určování pohlaví některých ještěrů, jako například gekonů. Určování pohlaví suchozemských a mořských želv je poměrně snadné, ale u hadů a některých ještěrů bude zapotřebí interní sonda a v tom případě bude zřejmě užitečnější se obrátit na specializovaného chovatele či obchod, kde nám poradí píše než v obyčejném obchodě se zvířaty.

Mládě, či starší zvíře?

Pokud si můžeme vybrat, bývá lepší začínat s mládětem než s dospělými zvířaty, jejichž přesné stáří patrně není známo. Mladší zvířata si také pravděpodobně snadněji zvyknou na nové prostředí a rovněž je bude možno snáze ochočit.

Oči musí být jasné a neoteklé (i když u hadů se oči před svlékáním obvykle zakalí).


By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//