Dřív, než si psa opatříme, se budeme muset rozhodnout ohledně řady různých aspektů, včetně plemene nebo typu psa, kterého bychom si chtěli pořídit. Budeme se muset rozhodnout, zda si pořídíme čistokrevného psa (s průkazem původu neboli rodokmenem), křížence (pejska, jehož rodiče byli čistokrevní, ale různých ras) nebo tzv. “voříška”, jehož rodiče byli už sami kříženci. Náš výběr jistě ovlivní i cena, ale nemysleme si, že čistokrevní psi jsou “lepší” než kříženci – například se zdravím tomu může být naopak, jelikož řada čistokrevných psů bývá náchylná k určitým problémům, které u ostatních psů tak často nevidíme. Další důležité faktory, které musíme při výběru psa zvážit, jsou uvedeny v tomto článku.

Velikost

Mějme na mysli, že větší psi nepotřebují jen více místa, ale také více pohybu a jejich chov bude dražší. Dožívají se též obvykle nižšího ěku než psi malí. Rovněž musíme dát pozor při výběru drobného štěněte křížence, jelikož může vyrůst (pokud neznáme jeho rodiče) do nepředvídatelných rozměrů, kdežto velikost dospělého čistokrevného psa je standardní a předvídatelná. Většina štěňat je při narození skoro stejně velká, ale velké tlapky nám napoví, že kříženec pravděpodobně doroste do větší velikosti.

Pes, nebo fena?

Psi jsou obecně nezávislejší než feny a často se obtížněji ovládají. Pes má také tendenci se toulat, zvláště když je nablízku fena v období hárání, ovšem tomuto problému můžeme předejít, pokud psa necháme vykastrovat. Kastrace je jednoduchá operace pod celkovou narkózou, při níž jsou odstraněna varlata. Procedura je jednodušší než sterilizace feny, a tudíž levnější. Kastrovaní psi mohou mít sklon k tloustnutí – zvláště od středního věku – z tohoto důvodu by měl být upraven příjem potravy.

Feny jsou jako domácí zvířata populárnější, jelikož jsou považovány za citlivější. Feny většiny rad hárají dvakrát do roka, pokaždé asi po dobu tří týdnů. Pokud nedostávají pilulky proti zabřeznutí, nebo nejsou sterilizovány, musíme je během tohoto období dobře hlídat, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění. Sterilizace je větším chirurgickým zákrokem pod celkovou narkózou, zahrnujícím odstranění vaječníků a dělohy řezem v břišní čáti. Může být provedeno předtím, než fena dosáhne pohlavní dospělosti (ve věku asi 6 měsíců). Někteří veterináři na druhé straně doporučují tento zákrok provést po prvním hárání (příliš brzká sterilizace může později vést k problémům s udržením moči, na druhé straně však také redukuje riziko nádoru mléčných žláz). Nicméně není dobrý nápad nechat fenu sterilizovat až po prvním hárání pouze z tohoto důvodu, protože můžeme také skončit s kupou nechtěných štěňat. Sterilizované feny mohou mít také sklon k tloustnutí, čemuž předejdeme tím, že její potravě věnujeme patřičnou pozornost a zajistíme jí dostatek pohybu.

Štěně, nebo dospělý pes?

Budoucí majitelé si většinou přejí mít pejska hned od útlého věku. Nicméně pokud se rozhodneme vybrat si psa v útulku, pravděpodobně získáme starší zvíře, které vyžaduje odlišnou péči a pozornost.

Výběr štěněte

Osm týdnů je ideální věk pro převzetí štěněte (předčasné přemístění pejska do nového domova může ovlivnit jeho pozdější vztah k ostatním psům; delší ponechání štěněte u matky a sourozenců z vrhu může zase ovlivnit jeho chování k lidem). Pokud je to možné, vybereme štěně, ještě když je se svou matkou a ostatními sourozenci, abychom si udělali představu o temperamentu feny. Štěně bychom rovněž měli vybírat pouze z dobrého vrhu u chovatele s dobrou pověstí či u majitele pouze jedné feny, abychom získali družné, zdravé štěně, které během důležitého období svého vývoje získalo zkušenosti s kontaktem s lidmi. Není dobré si vybrat štěně, které se krčí vzadu v ohrádce – raději si vybereme štěně čilé, které se k nám přiblíží s radostí a ochotně.

zdravý pes vypadá ostražitě
Zdravý pes vypadá ostražitě a reaguje na zvuk.

Někdy si štěně můžeme vzít téhož dne, jindy si ho jen vybereme a potom se pro ně budeme muset vrátit, až bude o něco starší. Jakmile si štěně vezmeme, musíme chovatele požádat, aby nám poskytl krmnou dávku, dobu krmení a množství, na jaké bylo štěně zvyklé – to bychom měli zpočátku, když si štěně přivedeme domů, dodržovat. Rovněž se zeptáme, kdy bylo štěně odčerveno a jakým prostředkem a vyžádáme si vererinární očkovací průkaz (zda bylo očkováno a proti čemu). Pokud jde o čistokrevné štěně s průkazem původu, chovatel by nám měl předat i tento průkaz.

Výběr dospělého psa

Dospělého čistokrevného i kříženého psa můžeme získam v psím útulku. Pokud se rozhodneme pro výběr dospělého psa, musíme tuto volbu předem dobře zvážit, protože jestliže s jistotou nezáme původ psa, mohly by se u něho objevit špatné hygienické nebo jiné návyky, nervozita nebo přílišný temperament.

Pokud máme děti, je lepší si výběr psa nejistého původu raději rozmyslet, protože se může ukázat, že dospělé zvíře není tak tolerantní jako štěně a může být nevrlé. Většina psích útulků si je vědoma těžkostí osvojení dospělého psa a snaží se nabízet jedince, kteří by novým majitelům vyhovovali co nejlépe.

Temperament psa

Mnoho lidí si plemeno vybírá pouze podle vzezření, a nezváží původ předků, který může temperament psa a schopnost výcviku velice ovlivnit. Například honiči bývají těžko vycvičitelní, jelikož jsou vysoce nezávislí. Na druhé straně mnoho malých plemen – která byla vyšlechtěna jako společenská – jsou relativně tolerantní a stávají se dobrými domácími mazlíčky k dětem. Vzezření psa samozřejmě ovlivní náš výběr, ale musíme si uvědomit, že jeho temperament je z dlouhodobého hlediska mnohem důležitější.

Veterinární kontrola

Ať už se rozhodneme pro jakékoli plemeno či stáří psa, nejdůležitější je domluvit si schůzku s veterinářem, aby pejska prohlédl. Určitě už známe dobré místní veterinární centrum – pokud ne, necháme si poradit od ostatních majitelů psů. Pokud veterinář objeví jakoukoli základní vadu nebo indispozici, může nám poradit, abychom psa vrátili a aplacené peníze si vyžádali zpět. Dobří chovatelé většinou prodávají štěňata pouze po veterinární prohlídce.

CHARAKTERISTIKA PLEMEN
Pasteveční psi
Vnímaví na výcvik; od přírody velmi aktivní
Honiči
Láskyplní a přátelští, ale jejich výcvik bývá obtížnější než u jiných plemen
Lovecká plemena
Oblíbení společníci, navyklí na práci se svými pány.
Teriéři
Živí a houževnatí; mohou být obezřetní vůči cizím lidem a ne vždy tolerantní k dětem.
Pracovní plemena
Temperament bývá velmi ovlivněn výchovou a prostředím.
Společenská plemena
Menší velikosti a obecně přátelští.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//