pes na vodítku

V minulém článku jsme se podívali na to, jak pečovat o hygienu psa a jak jsou důležité procházky a pravidelné zdravotní prohlídky. V druhém pokračování tohoto článku si probereme hlavně to, jak o psa pečovat na dovolené a při cestování a také jak zajistit psovi správné přístřeší. Věděli jste například, že pro psy existují psí hotely, a jak fungují? To vše si v tomto článku vysvětlíme.

Běžné sledování

Jakmile se dobře seznámíme s běžným chováním a zvyky svého psa, snadno si všimneme náhlých změn, které mohou být známkou počátečního stadia nemoci. Běžně bychom měli sledovat např. spotřebu krmení a vody (spotřeba vody je obzvláště důležitá u starších psů), stejně jako vyměšování.

Změny v chování také mohou leccos předem naznačovat. Například když se pes začne často energicky škrábat, může mít problémy s kůží. I otupělost a netečnost mohou být symptomy onemocnění. Pokud se nám chování našeho psa zdá jakkoli neobvyklé, uděláme lépe, poradíme-li se s veterinářem.

Péče na dovolené

Mnozí majitelé psů rádi berou své miláčky s sebou na dovolenou, ale vše závisí na typu dovolené a na vzdálenosti. Mnoho hotelů akceptuje pobyt jen dobře vychovaného psa, což si musíme zjistit ještě před rezervací.

Pokud nemůžeme svého psa vzít s sebou, bývá obvykle nejlepším řešením umístit ho v dobře fungujícím psím hotelu. Jestliže o žádném nevíme, zeptáme se veterináře či jiných majitelů psů nebo dvě až tři taková zařízení navštívíme a vybereme si nejlepší z nich. Přičemž rozhodující není pouze vybavení – laskavý a schopný personál bude pro to, aby si náš miláček snadno zvykl na neznémé prostředí, stejně důležitý. Většina psů si zde dobře zvyká a není pravděpodobné, že by v době naši nepřítomnosti došlo k nějakým problémům. Místo mu nicméně musíme zamluvit s poměrně značným předstihem, protože tyto psí hotely bývají, zejména v době dovolených plné.

Někdy je nutné zaplatit předem a asi rovněž budeme požádáni, abychom předložili očkovací průkaz. Doporučuje se, aby byl pes asi měsíc před umístěním naočkován proti psincovému kašli, zvláště jedná-li se o starší zvíře. Toto onemocnění nebývá většinou nebezpečně, ale v prostředí, kde je mnoho psů pohromadě, se rychle šíří. Nicméně dobrý psí hotel by měl udělat vše pro to, aby tomuto onemocnění zabránil a měl by zajistit čisté, vzdušné prostředí a oddělený výběh pro každého psa. Personál informujeme o všech případných speciálních požadavcích našeho psa na potravu a lékařskou péči a rovněž mu necháme telefonní číslo našeho veterinárního střediska.

Pokud máme fenu, která by mohla v době umístění v hotelu hárat, musíme o tom personál informovat předem, protože tento fakt může být dost nepříjemný. Doporučuje se požádat veterináře o příslušný lék, který hárání zamezí – proto se s ním raději v dostatečném časovém předstihu domluvíme.

Přístřeší

Domácí psi obecně v noci neradi spí venku, zvláště ne v zimě, kdy může být velmi chladno. Nicméně přes den může být venkovní bouda velmi užitečná, protože psu umožní, aby v klidu odpočíval a nebyl rušen různými činnostmi v domě.

Existují dva základní druhy psích boud. Jedna má jednoduchou konstrukci a můžeme ji umístit v klidném rohu zahrady (pokud je zahrada oplocená a pes se nemůže dostat ven). Místo by mělo být chráněno před větrem a přímým sluncem a bouda by měla stát na pevném podkladu, jako je např. betonová dlažba. Neměla by stát přímo na zemi, aby podlaha nezvlhla, a měla by mít sklopenou střechu pokrytou vhodnou střešní krytinou, aby do ní nezatékalo (střecha musí přečnívat přes boční stěny boudy, aby po nich déšť nestékal).

Odstranitelná střecha nám umožní snadný přístup do boudy, chceme-li ji vyčistit. Ideálně by bouda měla mít dvě části: jednu na spaní, vystlanou teplou podestýlkou, jako je např. prací rohožka nebo deka, nebo polštář na vrstvě slámy. Druhá část by měla být dost velká, aby se v ní pes mohl postavit, lehnout a otočit se.

Druhý typ boudy je mnohem propracovanější. Bývá větší a napojena na výběh, kde se pes může volně pohybovat, aniž by mohl utéct. Tento druh boudy je opravdu vhodný pouze pro velká plemena a potřebujeme k němu i příslušně velkou zahradu.

Pokud pes nemá boudu, potřebuje v domě určité místo jen pro sebe, kde může nerušeně spát. Obvykle to může být kout v kuchyni nebo v dílně s dveřmi na zahradu a s podlahou, kterou lze snadno vyčistit.

Cestování

Většina psů ráda cestuje autem, ale je několik věcí, na které před první jízdou se psem nesmíme zapomenout. Psa naložíme do zadních prostor auta, kde nemůže poskakovat a vyrušovat řidiče při jízdě – ideální je typ automobilu kombi. Pokud zde pes nezůstane z vlastní vůle, pořídíme pro něj přepravní klec nebo rozdělovací mříž (bývají k dostání v obchodech se zvířaty a do aut typu kombi je lze nainstalovat), aby pes i pasažéři byli v bezpečí.

Mimořádně důležité je dobré větrání, protože psi v autě velice trpí přehřátím a cítí se špatně, pokud nemají dostatek čerstvého vzduchu. Během dlouhé jízdy děláme časté přestávky, aby si pes mohl protáhnout tlapky, mohl se uvolnit, vyvenčit a napít se vody. Misku a dostatek vody bychom měli mít vždy s sebou.

pes v autě
Náš pes se na své místě v autě bude cítit dobře a v bezpečí. Rozdělovací mříž uchrání čalounění před drápy a blátem z tlapek a zajistí, že pes nebude řidiče během jízdy rozptylovat.

Pozor na úžeh

Nikdy psa nenecháváme v zaparkovaném autě příliš dlouho – za slunečného dne ani ve stínu, jelikož stín se během doby, kdy jsme pryč, může posunout. V autě pak velmi rychle stoupne teplota a psu hrozí úžeh, který může nečekaně rychle skončit smrtí.

Pokud musíme psa nechat krátkou dobu v autě, vybereme si podzemní parkoviště, nebo jiné zastřešené parkoviště, kde nebude pálit slunce, a okna necháme trochu pootevřená.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//