péče o psa

Hygiena je u psů stejně důležitá jako u ostatních domácích zvířat a vychází především ze zdravého rozumu. Například psí misky na potravu a vodu bychom vždy měli umývat zvlášť (ne společně s ostatním nádobím) a psovi bychom měli důrazně zakázat skákat na nábytek a do postele. Děti by se měly naučit umývat si ruce vždycky, když pejska hladí, hlavně před jídlem. Jiná základní hlediska rutinní péče o psa uvádíme v následujících odstavcích.

PROCHÁZKY

Psa musíme brát na procházky každý den, a to zhruba na stejnou vzdálenost, protože pro něho může být škodlivé, chodíme-li s ním přes týden ven na pouhou půlhodinku, a o víkendu ho vezeme na několikahodinový výlet. Délka procházek a doba pohybu, kterou pes potřebuje, závisí na plemenu, typu, kondici, věku i velikosti naší zahrady. Větší a aktivnější plemena potřebují obecně více pohybu než malí společenští pejsci, kterým postačí proběhnout se po zahradě.

Konkrétně teriéři například milují dlouhé procházky. Malá štěňata do věku šesti měsíců, kdy stále rostou, se brzy unaví. Pro psy všech plemen většinou bývají nejlepší krátké, pravidelné procházky – v ideálním případě jednou nebo dvakrát denně.

zdravý pes
Zdravý pes v kondici si bude plně užívat života. Každý den ho musíme nechat proběhnout, ale z vodítka ho pouštíme pouze tam, kde nehrozí žádné nebezpečí a kde nebude ostatním lidem na obtíž.

ZDRAVOTNÍ PROHLÍDKY

Je velmi užitečné psa každý týden pečlivě prohlédnout, abychom zavčas odhalili možný problém. Jakmile si štěně opatříme, začneme s těmito prohlídkami okamžitě, aby si na ně zvyklo a dalo se snadno zvládnout. Kontrolujeme hlavně následující části těla:

Uši

Uši zkontrolujeme pouhým zrakem a čichem. Nikdy do ucha nic nevsunujeme, ale můžeme použít ušní kapky, které nakapeme do ucha až do pocitu, že ucho přeteče. Zejména u kokršpanělů je tento zákrok důležitý, jelikož v jejich dlouhých a těžkých uších se mazu tvoří poměrně hodně.

Oči

Zkontrolujeme, zda v očích není zánět a zda neslzí. Pokud je to nutné, vypláchneme je opatrně speciálním roztokem.

Tlapy

Zkontrolujeme délku drápů, zejména pátého “paspárku” (ekvivalent lidského palce). Žádný z těchto drápů by se neměl dotýkat země. Pokud jsou přerostlé, pes by si je mohl zatrhnout nebo by mohly zarůstat do polštářků.

Drápy zastřihneme speciálními nůžkami, ale musíme postupovat opatrně, abychom nestřihli do cévky, jinak dojde ke krvácení. Pokud si nevíme rady, požádáme veterináře, aby nám ukázal, jak se to dělá.

Po procházce zkontrolujeme psu tlapy, zda nemá mezi prsty kamínky, trávu nebo travní semena. Pokud je to nutné, opatrně srst mezi prsty vystříháme, aby se zde cizí předměty nezachytávaly.

Tlama

Psu můžeme opatrně čistit zuby pomocí speciální nepěnivé pasty a kartáčku (obojí k dostání u veterináře nebo v obchodě se zvířaty). Čistit zuby obvykle stačí jenou týdně po dobu několika minut – je to účinný způsob odstranění bakteriálního povlaku dřív, než se vytvoří zubní kámen nebo kaz. Pokud psa nekontrolujeme, bakterie u dásní mohou způsobit zánět. Při těžších zánětech může dojít až k ustupování dásní a uvolňování zubů.

Pokud zuby našeho psa změní barvu nebo zjistíme zánět, obrátíme se na veterináře. Pravidelná kontrola zubů je důležitá zejména ve starším věku (viz článek Péče o staršího psa).

Pro psy jsou k dostání speciální kartáčky a nepěnivé pasty na čištění zubů, které napomáhají udržet zuby a dásně zdravé.

Kůže a srst

Srst psa pravidelně a pečlivě prohlížíme, zda v ní nejsou cizopasníci, zejména blechy. V případě nutnosti srst ošetříme prostředkem proti blechám (vždy si musíme pečlivě přečíst návod, a máme-li nějaké pochybnosti, požádáme veterináře, aby nám poradil a doporučil, jaký prostředek užít a jak ho aplikovat). Rozhrneme srst a prohlédneme kůži, zda pes nemá známky poranění, podráždění nebo mu nevypadávají chlupy, což by případně vyžadovalo veterinární ošetření.

Koupání

Většinu psů stačí koupat zhruba jednou za tři měsíce. Psa nekoupeme častěji, pokud to není nezbytně nutné kvůli špíně a zápachu, jinak srst zbavíme přirozené tukové ochrany.

Psa umýváme venku ve vhodné vaničce – např. dětské – a následně vysušíme ručníkem. Pokud se rozhodneme použít vysoušeč vlasů, držíme v proudu vzduchu ruku, aby nebyl příliš horký. Po vysušení dlouhosrstého psa vykartáčujeme nebo vyčešeme, abychom odstranili zcuchanou srst.

Se psem nechodíme na procházku bezprostředně po koupeli, jelikož pes se bude chtít zbavit pachu šamponu a získat přirozený pach. Může se nám například vyválet ve špíně, což bývá vcelku běžná reakce. Snažíme se, aby pes k takovému chování neměl několik dní po vykoupání příležitost, potom by jeho touha vyválet se měla pominout.

Plemena, která potřebují pravidelné trimování, obvykle není třeba koupat doma, protože pokud mají profesionální péči, ta většinou už před každým zastřižením (každých asi šest až osm týdnů) koupel zahrnuje. Psa vykoupeme, jen když je příliš zašpiněný, jinak necháme bláto zaschnout a jednoduše ho vykartáčujeme.

Pokud má náš pes kožní problémy, požádáme veterináře o doporučení vhodného přípravku na mytí. V takovém případě by nám měl podat podrobný návod k použití, který musíme dodržet.

By admin

One thought on “Základní péče o psa I.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//