pták

Ptáka si domů přineseme raději v krabici než v kleci. Bude to pro něj méně stresujíí, v krabici se usadí a nebude třepetat křídly kolem sebe, čímž by si mohl přivodit zranění. Obchody se zvířaty a ptačí farmy jistě budou mít v zásobě krabice vhodné pro transport, ale kupujeme-li ptáka od chovatele, raději si krabici přineseme. Zkontrolujeme její pevnost a nahoře do ní uděláme malé větrací otvory. Dno vyložíme starými novinami a vezmeme sebou lepící pásku a nůžky, abychom krabici nahoře mohli pevně uzavřít, až bude pták uvnitř.

Domácí přípravy

Před příchodem ptačího člena domácnosti budeme muset vykonat jisté přípravy. I když jsme koupili novou klec, je dobré ji umýt a dezinfikovat nějakým bezpečným prostředkem (obchod se zvířaty nám poradí, co použít), protože mohla být zaprášená ještě předtím, než jsme ji koupili.

Umyjeme a otřeme také nádobky na pití a krmení a zkontrolujeme, zda bydílka jsou bezpečná a upevněna v blízkosti krmení, ay je pták opakovaným vyskakováním na okraj nádoby a zase dolů pokud možno nerozhzoval. Když přineseme ptáka domů, necháme ho v krabici, dokud nenaplníme jeho nádobky vodou a krmením. Máme-li mladou andulku, můžeme kolem krmítka, pokud je opatřeno krytem, rozsypat trochu semene, protože mládě, které se tímto s tímto typem krmítka setká poprvé, může obtížně zjišťovat, kde vlastně krmení má.

 

vytrhávání peří
Vytrhávání vlastního peří může být zapříčiněno nemocí nebo znuděností či špatným složením potravy. Dáváme papouškovi hračky, aby se měl čím rozptýlit, a pro zmírnění podráždění mu stříkáme peří vlažnou vodou.

Umístění ptáka do klece

Téměř určitě budeme ptáčka muset vzít do ruky, abychom ho umístili do klece. Nezapomínejme však, že i ochočený papoušek může štípat a klovat, je-li vystrašený. Chceme-li se tedy vyhnout ošklivému štípnutí, navlékneme si silné rukavice. Jemně sáhneme dolů do kravice a lehce ptákovi obemkneme ruku kolem “ramen”, tak aby nemohl třepotat křídly (když mu je přitiskneme k tělu, pták se s velkou pravděpodobností nebude bránit vůbec). Pak se pokusíme ho palcem a ukazováčkem uchopit po stranách krku. V žádném případě však příliš netiskneme, poněvadž bychom mu tím ztížili dýchání. Jemně ptáka zvedneme ze dna krabice a přemístíme ho přímo do klece. V tomto okamžiku bude zřejmě i krotký pták trochu nervózní, necháme ho tedy v klidu, ať se sám v kleci usadí.

Umístění ptáka do voliéry

Pokud jsme si koupili ptáky do voliéry, doporučuje se držet je jeden den v uzavřené části, aby se tam v klidu zorientovali a pořádně se nažrali. Jinak se mohou rozletět přímo do volné části a nebudou ochotni se do přístřešku vracet na krmení.

Jestliže přidáváme nové ptáky k již stávající skupině, měli bychom je na 2-3 týdny umístit odděleně, abyychom se co nejlépe přesvědčili, že jsou zdraví. V tomto obdoí ptáky ošetříme sprejem proti vnějším parazitům a možná je budeme muset také odčervit. Přesný postup nám poradí zvěrolékař.

Chytání ptáků

Možná zjistíme, že je pro nás snadnější chytat ptáky ve voliéře pomocí sítě, která však musí ýt po okrajích dobře vyložená, aby se pták nemohl zranit. Ptáky chytáme pouze jednotlivě. Uzavřeme vchod do přístřešku a spustíme bydílka dolů, aby nepřekážela. To také ptáky donutí, aby si buď sedli na podlahu voliéry, nebo se zavěsili na pletivo, kde je odchytíme snadněji. Je-li to nutné, navádíme každého ptáka volnou rukou do síťky.

Když je pták v síti, dáme přes ni ruku, aby nemohl zase vyletět ven, a pak sáhneme dovnitř, abychom ho umírnili. Pamatujme, že pták se drápky zahákne do sítě, takže se ho nepokoušejme rovnou vytáhnout. Místo toho se mu pokusíme drápky ze sítě velmi opatrně vyprostit tak, abychom ho nezranili.

Starosti s hlodavci

Ptákům vždy dáváme krmení do přístřešku voliéry, protože tam jim zůstane suché a bude méně lákat hlodavce. Musíme dávat pozor na příznaky přítomnosti těchto škůdců, která se nejspíše projeví tmavým trusem v blízkosti žrádla. V místě, kde se chovají ptáci, se nedá bezpečně použít jed ani pasti, které lámou páteř, ale tzv. sklopce mohou být při chytání hlodavců velmi účinné. Do některých se jich najednou chytí dokonce několik. Máme-li podezření, že se v blízkosti pohyují hlodavci, musíme okamžitě jednat, protože jakmile získají stálý přístup k potravě, což je právě případ jejich pobytu v blízkosti voliér, neuvěřitelně rychle se rozmnoží.

Proč je důležité sprchování

Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak udržovat opeření v dobrém stavu, je zajistit mu dostatečný přísun vody. V kleci se však ptáci většinou nekoupou, jako by to dělali ve venkovní voliéře, protože jejich nádoby na vodu jsou na to příliš malé. Mnoha měkkožravým ptákům prospěje, budou-li alespoň dvakrát týdně, pokud možno však denně, postříkáni teplou vodou (předtím vždy odstraníme nádobky s krmivem, aby nezvlhlo). Rozprašovač vody užívaný běžně na rostliny je k tomuto účelu ideální, s tryskou nařízenou tak, aby e voda roztřikovala v jemném vodním filmu. Náš ptáček se brzy začne na pravidelné sprchování těšit.

By admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

//