Jak přimět andulky ke spáření

Andulky Vlnkované jsou velmi společenští tvorové a rádi se sdružují ve skupinách, není tedy divu, že se jim nakonec zachce si pořídit mladé. Základní předpoklad je pořídit do klece samce a samičku. Poté je ovšem potřeba počítat s určitým obdobím namlouvání, kdy se sameček bude snažit samičce zalíbit a navzájem se budou poznávat. Toto období může trvat několik týdnů, ale i měsíců.
Dalším nezbytným krokem je pořízení ptačí budky. Ideální je samozřejmě dřevěná a velikostně odpovídající andulkám. Ideálním obdobím na hnízdění je jaro až podzim. Existují v zásadě tři možnosti, jak budku umístit. První je přímo do klece, ovšem v takovém případě je nutné mít opravdu velkou klec, aby i s budkou měly papoušci stále v kleci dost prostoru. Druhý způsob je umístění budky zcela mimo klec někde v místnosti, kde andulky máte. Tento způsob ale vyžaduje mít neustále klec otevřenou pro případ, že by samice dostala hlad či žízeň a mohla se do klece kdykoli vrátit, popřípadě aby ji jídlo donášel sameček. Třetí způsob, který upřednostňuji nejvíce, je zavěšení budky vně klece tak, aby se do jejího otvoru dalo proniknout přímo z vnitřku klece. Je však potřeba zavrtat do budky skobičky, za které klec zavěsíte. Skoby lze koupit v jakémkoliv železářství, případně jsou již součástí budky, kterou jste zakoupili. Dobré budky mají navíc ještě vyhloublé dno, aby vejce lépe držela na místě. Do budky určitě nesypeme žádný písek ani piliny.
Nakonec nezbývá nic jiného, než čekat. Samička bude většinu času trávit v budce, rozhodně ji tedy nerušte a nesnažte se ji rušit. Čas od času ji sameček přijde navštívit, proto se nedivte, když obě andulky vůbec v kleci nějakou dobu neuvidíte. Občas se můžete podívat pomocí vysunovací střechy, zda již samička snesla vejce. Pokud ano, mělo by trvat zhruba 2-3 týdny, než se vylíhnou mláďata. Pokud je doba výrazně delší, je pravděpodobné, že vejce nejsou oplodněna a jsou na vyhození. Pokud si však chcete být jistí, můžete je vzít do ruky a posvítit si na ně z boku baterkou. Pokud jsou vejce žlutá a průhledná, znamená to, že nejsou oplodněna. Nicméně samička je schopná snést až desítky vajec za rok, proto je třeba být trpěliví.

Autor: Michal Kolman

//