Hlodavci

Další články naleznete v rubrice Hlodavci.

Také můžete v případě zájmu napsat vlastní příspěvek.

S výjimkou morčat se hlodavci začali chovat jako domácí mazlíčci teprve relativně nedávno. Například potkani a myši až na konci 19. století a pískomilové a křečci se začali v domácnostech rozšiřovat teprve v 60. letech století dvacátého. Nicméně se 1700 druhy hlodavců na celém světě lze předpokládat, že se coby domácí mazlíčci začnou postupně chovat stále nové druhy a řada zířat, která v současné době chovají pouze specializovaní chovatelé, se může v brzké době rozšířit i do našich domácností.

I když příslušníci této skupiny drobných savců jsou čato považováni hlavně za mazlíčky dětí, bývají oblíbeni i u dospělých. Tento trend odráží rychle rostoucí počet doma chovaných králíků, které lze podobně jako kočky naučit, aby chodili vykonávat potřebu do bedýnky s pískem, takže mohou volně pobíhat po bytě či po domě. Takto chovaní králíci jsou obvykle velice krotcí a není nutno je venčit jako psy, ani neexistuje riziko, že by je na ulici něco přejelo, což bývá častý osud koček. Domácí králíci jsou pro dnešní městský způsob života, zejména pro lidi žijící v bytě bez zahrady, ideálním zvířetem.

Někteří hlodavci – zejména myši a potkani – vydávají nepříjemný zápach, ale jiní – jako morčata nebo činčily – tuto nevýhodu nemají. Řada těchto drobných savců byla vyšlechtěna v rozličných nových barevných variantách a často se pro ně pořádají výstavy, což může být dalším zajímavým aspektem jejich chovu. Pro potencionálního chovatele jsou návštěvy takovýchto výstav velice dobrou příležitostí, jak se seznámit s různými plemeny či typy a jak kontaktovat jiné chovatele. Zejména králíci jsou oblíbeným výstavním artiklem a některé jejich výstavy či přehlídky přitahují tisíce návštěvníků.

//