Potkan

Další články naleznete v rubrice Potkani.

Také můžete v případě zájmu napsat vlastní příspěvek.

Rattus norvegicus
Délka těla 19-27 cm; délka ocasu 13-20 cm
Výskyt: Klidná místa v blízkosti vody, kanály, skládky odpadu.

 

Domovem potkana je východní Asie, odkud se po zemi i lodní dopravou rozšířil a záhy zaplavil celou zeměkouli.
Nejstarší důkaz ze střední Evropy pochází asi z 10. století. Je to obtížný a nevíaný společník, příživník vázaný na člověka. Požírá a znehodnocuje trusem a hlodáním zásoby potravin v obytných domech a ve skladištích, žije v zemědělských usedlostech a osidluje i skládky. Tento hlodavec se vyskytuje také v městské kanalizaci. Pro člověka může být velmi nebezpečný jako přenašeč chorob. Samička vyvádí během roku asi 40-50 mláďat ve 4-5 následných vrzích. (Naše příroda, s. 354)

Dnešní doma chovaní potkani jsou všichni potomky potkana (Rattus norvegicus), který vytlačil svou menší černou příbuznou – krysu (R. rattus) a který v oučasné době představuje po celém světě nejrozšířenější druh rodu Rattus. Nicméně během dvacátých let bylo vyšlechtěno několik barevných variet krysy, z nichž nejzajímavější prý měla zelenavý nádech. Tyto barevné odstíny však bohužel všechny vymizely. (Nevyskytuje se už téměř vůbec ani krysa jako druh, přestože doma či v laboratoři chovaní potkani bývají často za “krysy” hovorově a nesprávně označováni.)

Průměrný potkan měří alespoň 25 cm a oca má přibližně stejně dlouhý. Z toho plyne, že bude vyžadovat větší klec, než myš. Potkani se rovněž dožívají vyššího věku, v mnoha případech až čtyř let. Nejlepší je začít  mláďaty, starými asi pět týdnů, protože je lze poměrně snadno ochočit.

Potkani jsou společenská stvoření, a pokud je nehodláme množit, nejspokojenější jsou tehdy, sdílí-li obydlí s dalším příslušníkem svého rodu a stejného pohlaví a nejsou-li ponecháni o samotě.

Podlahu či klece či terária (to musí mít pevně přichycené víko) vysteleme vrstvou hoblin do výšky až 5 cm. Jako podestýlku pro potkany nevyužíváme piliny, protože jejich prachové částečky mohou dráždit citlivé oči. Pokud se rozhodneme pro chov potkanů, je nutno kromě hoblin poskytnout na podestýlku i jiný materiál, ze kterého si potkaní samice může udělat hnízdo.

//