Králíci

Další články naleznete v rubrice Králíci.

Také můžete v případě zájmu napsat vlastní příspěvek.

Čistokrevní králíci se podle svého původu dělí na plemena masná, okrasná a kožešinová. V současné době existuje na světě přes dvě stě různých plemen a ještě mnohem více variet.

Pokud se chovají jako domácí mazlíčci, bývají králíci přítulní a velice snadno se ochočí. Jsou ideální pro děti – zejména pro ty starší, které jsou schopny se o ně každý den zodpovědně starat. Většina králíků jsou dobrosrdečná zvířata a trošku toho tahání ze strany malých dětí budou tolerovat, ale dohled dospělých je přesto důležitý, aby nedošlo k nepříjemnému zranění – pokud dítě například králíka upustí na zem, může si zvíře poranit záda.

Pokud hodláme koupit králíka pro dítě, je nutno koupi dobře uvážit a vybrat takovou velikost, kterou naše dítě zvládne. Například zakrslí králíci váží kolem 1 kg a i malé dítě je snadno uzvedne, zatímco většina křížených králíků v dospělosti váží cca 2-3 kg. Králíci se dožívají až 12 let, i když tak vysoký věk je dosti neobvyklý a u většiny králíků se začnou projevovat známky senility už v pěti či šesti letech života. Déle žijí samice, které nebyly nikdy připuštěny.

Obecně je králíka možno bezpečně chovat spolu s morčetem, i když pokud máme v plánu mít obě zvířata pohromadě, je lepší koupit králíka menšího plemene.

//