Křeček syrský

(Mesocricetus auratus)

Další články naleznete v rubrice Křečci.

Také můžete v případě zájmu napsat vlastní příspěvek.

V roce 1930 byla poblíž Aleppa v Sýrii objevena křeččí samice s mláďaty a z této jediné rodiny pochází většina dnešních křečků syrských chovaných v domácnostech. První potomstvo této původní rodiny bylo do Británie přivezeno v roce 1931, nicméně potenciál tohoto zvířátka jako domácího mazlíčka byl objeven teprve po druhé světové válce. Tehdy došlo k masovému chovu a rozmnožování křečků, aby se uspokojila rostoucí poptávka nejen v Británii, ale i v řadě dalších zemí celého světa. Dopělý křeček syrský je přibližně 15 cm dlouhý. V dnešní době je tento křeček jedním z nejoblíbenějších malých savců a postupně byla vyšlechtěna celá řada nejrůznějších barevných variet a typů srsti.

Zlatý

Tato barva je stále ještě nejobvyklejší. Křečku syrskému se někdy rovněž říká křeček zlatý. Jou tři různé variety: obvyklý zlatý (srst je v podstatě zlatavá s tmavšími konečky a šedivými kořínky. Břicho je bílé a uši tmavě šedé), tmavě zlatý (srst má zrzavý nádech a tmavé konečky chlupů jsou mnohem zřetelnější. Uši jsou černé) a světle zlatý (chlupy nejsou na konečcích černé, břicho je bílé).

Krémový

Tento typ má tři různá zbarvení očí: červenooký krémový, rubínově červenooký krémový a černooký krémový. Posledně jmenovaná barevná forma byla jednou z prvních, která byla v zajetí vyšlechtěna. Křečci tohoto typu mívají o něco tmavší srst než ostatní dvě formy a tmavší uši.

Šedý
Šedý křeček se vyskytuje ve třech barevných odstínech – všechny jsou poměrně nedávno vyšlechtěné typy. Dominantní šedý typ – (srst je tmavě šedá pokrytá hnědočervenavým odstínem, uši a oči jsou černé), tmavě šedý (celkově tmavě šedá srst, černé uši i oči) a světle šedý (srst této barevné variety má stříbřitý nádech, velice snadno se pozná podle výrazných červených očí).

Bílý

Jako bílý křeček se označují tři barevné variety: albín (zcela bílý s růžovýma očima), černouchý albín (jak již název napovídá, srt je stejně bílá jako v předchozím případě, ale uši jsou černé) a černooký bílý (srst je bílá, oči černé a uši růžové).

Skořicový

Tento typ je ze všech barev nejjasnější, se sytě oranžovou srstí a světlejšíma ušima.

//